Latami przepłacaliśmy za meble. Jeden z producentów właśnie się „wygadał”

UOKIK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych, które są używane do produkcji mebli. Okazało się, że przez ostatnie 4 lata firmy dogadywały się ze sobą odnośnie cen, wprowadzania podwyżek i wielkości sprzedaży
UOKIK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych, które są używane do produkcji mebli. Okazało się, że przez ostatnie 4 lata firmy dogadywały się ze sobą odnośnie cen, wprowadzania podwyżek i wielkości sprzedaży 123rf.com/goodluz/zdjęcie seryjne
UOKIK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych, które są używane do produkcji mebli. Okazało się, że przez ostatnie 4 lata firmy dogadywały się ze sobą odnośnie cen, wprowadzania podwyżek i wielkości sprzedaży. – Skutki zmowy mogli odczuć pośrednio też konsumenci, ponieważ wyższa cena płyt wiórowych i pilśniowych mogła wpłynąć na to, że płacili więcej za meble – tłumaczy Marek Niechciał, prezes UOKIK.

Informacji potrzebnych do wszczęcia postępowania dostarczył jeden z członków procederu –firma Swiss Krono. Jej przedstawiciele, w zamian za zwolnienie przedsiębiorstwa z kary finansowej, opowiedzieli o szczegółach porozumienia zawartego z Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group i Pfleiderer Wieruszów. Urząd nałożył na nie łączną karę w wysokości 135 mln złotych.

– Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – opowiada Niechciał.

Nielegalne ustalenia były przekazywane zazwyczaj w trakcie spotkań twarzą w twarz.
Przedsiębiorcy spotykali się w tym celu np. na lotnisku, targach branżowych, ale również w siedzibach swoich spółek.

źródło: UOKiK
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.