Idź do zawodówki, dobrze zarobisz, mówili. Teraz poznaliśmy prawdę, realia są okrutne

Aż 40 proc. absolwentów szkół zawodowych nie może znaleźć zatrudnienia
Aż 40 proc. absolwentów szkół zawodowych nie może znaleźć zatrudnienia Maciej Swierczynski / Agencja Gazeta
Po co ci te studia, pójdź do zawodówki, będziesz miał fach w ręku – taką mantrę młodzi ludzie coraz częściej słyszą od życzliwych doradców. Prawda jest jednak zupełnie inna. Aż 40 proc. absolwentów szkół zawodowych nie może znaleźć zatrudnienia – informuje „Nasz Dziennik”.

Choć od kilku lat mówi się o tym, że pójście do szkoły zawodowej przestało być już „obciachem”, sytuacja ich absolwentów na rynku pracy nie rysuje się zbyt różowo. I to pomimo faktu, że liczba zawodówek w Polsce systematycznie spada, w 2005 było ich 5009, w 2015 – już zaledwie 4026.

– Przyczyn dużego bezrobocia jest przynajmniej kilka. Po pierwsze, system edukacji nie nadąża za zmianami w przemyśle. Po drugie, w szkołach zawodowych jest poważny problem z praktyką. Zajęcia w nich prawie w ogóle nie zapewniają kształcenia w wymiarze praktycznym, ponieważ zarówno sprzęt, jak i możliwości są na dość mizernym poziomie – komentuje wyniki na łamach „Naszego Dziennika” Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność”.

O tym, że współpraca biznesu z oświatą kuleje, przekonywała nas również w ubiegłym roku Joanna Kluzik-Rostkowska – Znam przypadek pewnej szkoły hotelarskiej na Mazurach. Zainteresowanie było duże, mimo że absolwenci na lokalnym rynku nie mieli zbyt dużych perspektyw. Wszyscy uczyli się po to, by wyjechać do Londynu – opowiadała.


Na tym tle bardzo dobrze rysują się za to perspektywy osób z wyższym wykształceniem. W ubiegłym roku badania na temat ich sytuacji na rynku pracy przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych. Okazało się, że bez zatrudnienia pozostaje tylko 13 proc. absolwentów politechnik, uniwersytetów czy akademii. Wśród osób z wykształcenie średnim ten odsetek wzrastał już jednak do 27 proc.

Istnieje jednak nadzieja na rychłą poprawę sytuacji osób kończących szkoły zawodowe. Firmy w Polsce coraz częściej decydują się bowiem na współpracę ze szkołami w modelu dualnym, który zakłada połączenie nauki teoretycznej z praktyką, czyli czasowym zatrudnieniem w danym przedsiębiorstwie. Po zakończeniu edukacji absolwenci często kontynuują wtedy pracę w firmie, w której odbywali praktyki.

źródło: Nasz Dziennik
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.