Nie mogą strajkować, więc znaleźli inny sposób. Zaskoczyli Morawieckiego

Pracownicy służb mundurowych nie mogą podjąć legalnego protestu, nie oznacza to jednak, że porzucili próby zwrócenia uwagi na złe, ich zdaniem, warunki pracy
Pracownicy służb mundurowych nie mogą podjąć legalnego protestu, nie oznacza to jednak, że porzucili próby zwrócenia uwagi na złe, ich zdaniem, warunki pracy Arkadiusz Stankiewicz/Agencja Gazeta
Pracownicy służb mundurowych nie mogą podjąć legalnego protestu, nie oznacza to jednak, że porzucili próby zwrócenia uwagi na złe, ich zdaniem, warunki pracy. Zalali więc kancelarię premiera tysiącami kartek. Zamiast składać życzenia, wypomnieli rządowi niezrealizowane obietnice wyborcze.

Kancelarię zalały tysiące listów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. O dodatkowe pieniądze i przywileje walczą ramię w ramię pracownicy straży granicznej i straży pożarnej. Przedstawiciele tej pierwszej domagają się np. ekwiwalentu pieniężnego za nadgodziny. Obecnie mogą za nie odebrać sobie dni wolne w innych terminach. Strażacy chcieliby natomiast wyższych dodatków za godziny nadliczbowe.

Mundurowi walczą również o to, by dostawać pełną pensję w przypadku, gdy wylądują na L4. Kilka lat temu uposażenie zostało zmniejszone do 80 proc. Trzecią sporną kwestią jest zaliczanie stażu cywilnego do lat służby. Obecnie przy przy wyliczaniu emerytury mundurowych brane są pod uwagę tylko lata przepracowane w służbach.

Zdaniem przedstawicieli mundurowych zmiany są potrzebne, bo stan kadrowy służb pogarsza się z roku na rok. Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej, zauważyła, że w 2018 roku na potencjalnych kandydatów będzie czekać aż 1911 nowych wakatów. Na brak chętnych narzekają również strażacy. Ci zainteresowanych szukają, jeżdżąc po uczelniach.


źródło: Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.