Inwestorzy zacierają ręce. W tym roku pierwsza firma osiągnie wartość biliona dolarów

Google też ma szansę w wyścigu o pozycję finansowego lidera technologicznego
Google też ma szansę w wyścigu o pozycję finansowego lidera technologicznego Fot. 123RF
Apple walczy o to, by stać się pierwszą na świecie firmą, której wartość osiągnęłaby 1000 mld dol. Ma jednak sporą konkurencję w postaci Amazona, Google'a, Facebooka i Microsoftu.

Eksperci zakładają, że w 2018 r. będziemy mieli do czynienia z pierwszą wyceną giełdową na poziomie biliona dol. Wszystko jest uzależnione od tego, czy ceny akcji przedsiębiorstw technologicznych będą rosły tak szybko, jak jeszcze w 2017 r.

Obecnym liderem jest Apple. Jeszcze we wtorek cena rynkowa giganta z Cupertino wyniosła 869 mld dol.

„Barron's”, magazyn inwestycyjny wydawany przez News Corporation, opublikował okładkę, wieszczącą, że Apple osiągnie wycenę 1000 mld dol. jeszcze w tym roku. Ostatni rok finansowy dał Apple zyski na poziomie 48 mld dol. – daje to mniej więcej tyle samo, ile zarobili łącznie Microsoft i JP Morgan, podaje The Guardian.

David Rolfe
dyrektor inwestycyjny w Wedgewood Partners

Musisz cofnąć się do Rockefellera i Standard Oil (dawne amerykańskie przedsiębiorstwo petrochemiczne – przyp. red.), jeśli chcesz znaleźć tak dominującą firmę w ogromnym biznesie. (…) Apple osiąga ponad 80 proc. zysku brutto w całej branży smartfonów.Z kolei George Salmon, analityk giełdowy, twierdzi, że tylko kwestią czasu jest, zanim jeden z gigantów technologicznych osiągnie na giełdzie 1000 mld dol. Dodaje, że Facebook, Google czy Amazon mają mniejsze szanse niż Apple, by przekroczyć taką barierę.

Przedsiębiorstwo z Cupertino jest tak potężne, że przebąkuje się nawet o tym, jakoby Apple miało w planach kupno Netflixa. Analitycy firmy Citi Research informuję, że Apple zastanawia się nad zainwestowaniem w popularną wypożyczalnie. Oceniają prawdopodobieństwo takiego przejęcia na poziomie ok. 40 proc. Wśród innych kandydatów do przejęcia wymieniają ponadto Disneya czy Electronic Arts (znany producent gier).


Analitycy twierdzą, że Apple będzie musiało wydać na Netflixa niespełna 1/3 swoich zamorskich oszczędności. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.