Płace minimalne to czysta teoria. Dane GUS mówią same za siebie

Płace poniżej poziomu minimalnego wynagrodzenia zdarzają się najczęściej w handlu, jak wynika z danych GUS.
Płace poniżej poziomu minimalnego wynagrodzenia zdarzają się najczęściej w handlu, jak wynika z danych GUS. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
1,465 mln osób – taka grupa pracowników w Polsce "otrzymywała w 2016 roku wynagrodzenie, nie przekraczające" minimum, wyznaczonego na poziomie 1850 złotych brutto.

Wynagrodzenie, nie przekraczające kwoty 1850 zł, to fraza obejmująca w olbrzymiej mierze wszystkie osoby, które są zatrudniane w formułach nie tylko minimalnych, ale też na ułamkach etatów. To potężny, aż 13-procentowy odsetek wszystkich osób zatrudnionych w Polsce na podstawie umowy o pracę. Takie przypadki najczęściej zdarzają się w handlu.

Z jednej strony, można powiedzieć, że to żadne zaskoczenie – bo w poprzednich latach sytuacja miała się podobnie. Z drugiej strony – to ewidentna porażka zmian, mających na celu doprowadzenie do sytuacji, w której Polacy zaczną zarabiać więcej.

To nie jedyne bolesne konkluzje, wynikające z opublikowanych właśnie danych GUS. Wzrosła liczba osób, które „praktykują” samozatrudnienie: w poprzednich latach (2012-2015) takich mikroprzedsiębiorców było ok. 1,1 mln – w tym roku jednak liczba ta wzrosła do 1,15 mln, czyli o 50 tysięcy osób (4,5 proc.).

Ubyło za to osób, których jedynym źródłem dochodów były umowy na zlecenie lub o dzieło. W 2016 roku takich osób było w Polsce 1,25 mln, czyli o 4 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

źródło: Wiadomości Handlowe
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.