Program "Rodzina 500 plus" pod lupą kontrolerów. Prześwietlą go z każdej strony

Fot. Agencja Gazeta
Fot. Agencja Gazeta Program "Rodzina 500 plus" pod lupą kontrolerów. Prześwietlą go w szerz
Nadeszła pora na szeroko zakrojoną weryfikację programu „Rodzina 500 plus”. Przeprowadzi ją Najwyższa Izba Kontroli.

Skontrolowane zostanie to, jak urzędnicy sprawdzali wnioski i dokonywali wypłat. Drugą kwestią będzie sprawdzenie, czy pieniądze z programu zostały dobrze wydane przez rodziny, które je otrzymały. Ostatni ważny element kontroli to przekonanie się, czy wszyscy, których obejmuje program, rzeczywiście otrzymują świadczenia, wynika z ustaleń money.pl.

Portal dowiedział się ponadto, że kontrole rozpoczną się pod koniec tego roku, a wyniki zostaną ujawnione najprawdopodobniej na początku 2019 r.

Na tę chwilę Najwyższa Izba Kontroli ma w planach prześwietlenie 30 podmiotów, takich jak urzędy marszałkowskie, miast i gmin, a także ośrodki pomocy społecznej. Nie wiadomo, czy kontrolerzy udadzą się także po dokumenty do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Rodzina 500 plus”, choć wiąże się z olbrzymimi kosztami, jest uważana przez wielu ekspertów za sukces rządu. Wszystko dlatego, że rodziny, zwłaszcza te najuboższe, mogą cieszyć się dodatkowymi funduszami.

Z Polski przykład wzięła Litwa, która także postanowiła wprowadzić analogiczny do „Rodzina 500 plus” program. – Bierzemy przykład z Polski, gdzie program „Rodzina 500 plus” świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi – powiedział Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych.


Skala programu na Litwie będzie jednak mniejsza. Od początku 2018 r. rodzice otrzymają po 30 euro na każde dziecko do osiemnastego roku życia lub do 21 lat w wypadku kontynuowania przez pociechę edukacji. Stawka będzie jednak większa w wypadku rodzin wielodzietnych i tych o niższych dochodach. Dlatego też, mając na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci, Litwini mogą liczyć już na 58,5 euro. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.