To będzie hit sprzedażowy. Oto nowa wersja jednego z najlepszych laptopów świata

Nie wiadomo, kiedy nowy model będzie dostępny w Polsce, ale pewnie jest to kwestia kilku tygodni.
Nie wiadomo, kiedy nowy model będzie dostępny w Polsce, ale pewnie jest to kwestia kilku tygodni. mat. pras.
To nie jest najmocniejszy, najcieńszy czy najszybszy laptop świata. Ale Dell XPS 13 od lat jest uważany za lidera w swojej kategorii – mocnych biznesowych ultrabooków. Przy tym jest nawet o 4 tysiące zł tańszy od sprzętów konkurencji.

Dell właśnie zaprezentował swoje najnowsze dzieło – odświeżony model laptopa XPS 13 o symbolu 9370. Ekran o przekątnej 13,3 cala opakowano w obudowę, jaką ma większość 11,6-calowych modeli innych producentów. Ekran – wzorem najnowszych smartfonów prawie nie ma ramek. 4 mm czarnej przestrzeni dookoła ekranu trudno uznać za ramkę. Obudowa jest wykonana z nowego rodzaju tworzywa, świetnie odprowadzającego ciepło i pokryta substancją utrudniającą jego zabrudzenie.

Ekran jest chroniony przez powłokę Gorilla Glass 4 i będzie dostępny w wersjach Full HD (z obsługą dotyku lub bez) i 4K. Cały komputer ma ledwie 11,6 mm grubości i waży 1,2 kg. Niewiele.

Więcej znajduje się pod elegancką obudową, dostępną w dwóch wersjach kolorystycznych – srebrno-czarną i biało-różową. Nowy model zaprzęga do pracy nowe czterordzeniowe, ośmiowątkowe procesory Intela – Core i5-8250U lub Core i7-8550U. Wspomaga go RAM o pojemności od 4 do 16 GB. Dane można przechowywać na dysku SSD – do wyboru mamy jednostki 128, 256 i 512 GB oraz 1 TB. Konfiguracja robi wrażenie.

Pewne kontrowersje użytkowników może budzić rezygnacja z niektórych portów. W nowym modelu nie znajdziemy już pełnowymiarowych złączy USB, jedynie trzy porty USB typu C. Nie ma też dużego czytnika kart SD, ale jest czytnik microSD. To akurat nie powinno budzić kontrowersji, bo rzadko to używa dziś pełnowymiarowych kart.


Za bezprzewodową łączność odpowiada Wi-Fi w standardzie 802.11ac i Bluetooth 4.1.

Olbrzymi szacunek budzi podawany przez producenta czas pracy na baterii. W wersji z ekranem FullHD ma on sięgać 22 godzin, w przypadku monitora 4K – 19,5 godziny.
Nie wiadomo, kiedy nowy model będzie dostępny w Polsce, ale pewnie jest to kwestia kilku tygodni. Dell ustalił cenę komputera w podstawowej wersji na 949 dolarów (3275 zł). Za tę cenę dostaniemy komputer z Linuksem Ubuntu. Wersja z Windowsem 10 jest o 50 dolarów droższa (3450 zł). Najbardziej wypasiony model z ekranem 4K, dyskiem 512 GB, procesorem i7 i 16 GB RAM-u to wydatek rzędu 2050 dolarów (niecałe 7100 złotych).

Dla porównania – laptop Microsoft Surface w najtańszej wersji, porównywalnej parametrami z XPS 13 kosztuje ok. 5000 zł a więc ponad 1500 zł więcej. Wersja porównywalna z najdroższym kosztuje prawie 11 tysięcy złotych – a więc prawie 4 000 złotych więcej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.