Rekruterzy zostali zapytani o młodych pracowników i dali upust swojej frustracji. „Już chyba gorzej być nie może”

Zdecydowana większość rekruterów twierdzi, że millennialsi są zbyt roszczeniowi
Zdecydowana większość rekruterów twierdzi, że millennialsi są zbyt roszczeniowi Tomasz Pietrzak/Agencja Gazeta
Firma Bigram przeprowadziła sondę wśród przedstawicieli działów HR. Jedno z pytań dotyczyło postawy młodych pracowników w procesach rekrutacyjnych. Zdecydowana większość rekruterów stwierdziła, że millennialsi są zbyt roszczeniowi.

– Czasem mi się wydaje, że już chyba gorzej być nie może – opowiada „Pulsowi HR” Liliana Swoboda, właścicielka agencji Lepsza Praca.

Co wynikło z badań firmy Bigram? Okazało się, że młodzi ludzie mają wysokie oczekiwania płacowe (63 proc. wskazań) i niewielkie umiejętności praktyczne (40 proc.). Co trzeci rekruter narzeka również na to, że millennialsi są zapatrzeni w siebie i mają przekonanie, że wszystko wiedzą lepiej. Wśród mniej powszechnych wad wymieniany jest brak samodzielności w działaniu (30 proc.) i częste zmiany miejsca pracy (24 proc.).

Swoboda przytacza również historię o kandydatce na stanowisko związane z kierowaniem działem kadr. Okazało się, że kobieta, która nie miała w tym żadnego doświadczenia i od roku była na bezrobociu, zażądała 9 tys. zł netto. Po negocjacjach zeszła z oczekiwań do poziomu 5-6 tys. złotych na rękę. - To była młoda osoba, która na rynku pracy jest właściwie dopiero pięć lat - tłumaczyła Swoboda.

Rekruterzy narzekają również, że młodym ludziom często zdarza się nie stawiać na umówione spotkania. – Są tacy, którzy mówią, że nie chcą pracować na Pradze, bo nie chce im się wsiadać w metro i przejeżdżać przez Wisłę – opowiadał nam Hubert Kubasiewicz z iTalents. Niedawno Swoboda podzieliła się również w serwisie LinkedIn historią o kobiecie, która domagała się podstawienia samochodu, by móc dojechać na rozmowę kwalifikacyjną.


– Proszę po mnie przyjechać pół godziny przed spotkaniem – miała napisać do rekruterki...kandydatka na stanowisko asystentki.

źródło: Puls HR
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.