Wybudować dom, a może kupić mieszkanie? Oto zaskakujące wyliczenia ekspertów

Pod względem finansowym inwestycja we własny dom jest znacznie atrakcyjniejsza od zakupu mieszkania.
Pod względem finansowym inwestycja we własny dom jest znacznie atrakcyjniejsza od zakupu mieszkania. Fot. 123rf.com
417 tysięcy złotych – takie są koszty budowy wolnostojącego domu o powierzchni 200 m kw., z poddaszem i piwnicą. Choć ceny takiej inwestycji wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku, samodzielne lokum wybudowane w ten sposób wciąż pozostaje kuszącą alternatywą dla mieszkań, zwłaszcza w największych miastach, gdzie w podobnej cenie można kupić co najwyżej lokale o powierzchni 40-60 m kw., w zależności od bliskości centrum.

Portal Kalkulatory Budowlane przygotował analizę kosztów budowy domów w 2018 roku na podstawie najpopularniejszych projektów – o powierzchni 100, 140 oraz 200 metrów kwadratowych. W pierwszym przypadku, jak wylicza portal, koszt budowy 100-metrowego, parterowego domu został oszacowany na 306 tys. zł. Nieco większy, 140-metrowy dom z poddaszem użytkowym to już wydatek rzędu ponad 366 tys. zł. Wariant o największym rozmachu – 200-metrowy budynek z poddaszem użytkowym oraz piwnicą – to koszt 417 tys. złotych.

W tych kwotach największy wydatek to przygotowanie stanu surowego zamkniętego (SSZ). Zwłaszcza w pierwszym przypadku jest to niemal połowa kosztów: 147 tys. złotych. Proporcjonalnie „udział” SSZ spada w kolejnym wariancie – przy 140 metrach jest to 165 tys. zł, a przy 200 metrach – 196 tys. (tu z kolei udział w całkowitym koszcie rośnie ze względu na podpiwniczenie budynku).

Doprowadzenie budynku od SSZ do stanu deweloperskiego to kolejny etap, na który trzeba się wykosztować: w przypadku 100 m kw. jest to wydatek rzędu 85 tys. złotych, przy 140 m kw. – 111 tys. złotych, a przy 200 m kw. – 123 tys. złotych.

Do tego dochodzi wreszcie wykończenie „pod klucz” i wyposażenie budynku. Oczywiście, w tym przypadku koszty potrafią wystrzelić jak rakieta – w wyposażenie bowiem można inwestować w nieskończoność, biorąc pod uwagę ofertę luksusowych mebli czy wyposażenia kuchennego lub łazienkowego. – Najtańsze panele podłogowe kupimy nawet za 15 zł za m kw., z kolei parkiet z egzotycznego drewna to wydatek nawet 200-300 zł/m kw. – wskazuje portal Kalkulatory Budowlane. Uśredniając, portal szacuje tę pozycję na 75 tys. zł (dla domu 100-metrowego), 91 tys. zł dla 140-metrowego oraz 98 tys. zł dla 200-metrowego.


Paradoksalnie, ta ostatnia część kosztorysu nie zmieniła się w porównaniu do szacunków z ubiegłego roku ani o jotę. Natomiast koszty pierwszych etapów inwestycji – SSZ i stanu deweloperskiego – wzrosły. Różnice nie są może wielkie, oddają w przybliżeniu wskaźnik inflacji, ale są na tyle znaczące, że warto o nich wspomnieć: w ubiegłym roku portal szacował całościowe koszty budowy domu 100-metrowego na 294 tys. zł, 140-metrowego na 347 tys. zł oraz 200-metrowego na 399 tys. zł.

W tym przypadku wciąż mówimy o konwencjonalnej budowie domów. Pojawia się jednak coraz więcej firm, które domów nie budują, lecz drukują w 3D. Jak pisaliśmy w INN:Poland, ten startup dom postawi w osiem godzin. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tempo ma swoją cenę. Powierzchnia "standardowego" projektu domu tego startupu wynosi to niespełna 40 m kwadratowych, cena to ok. 224 tys. zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.