Wynalazcy będą lepiej zarabiać. Fiskus da im fory

Zgodnie z planami resortu finansów innowatorzy, którzy będą komercjalizować wynalazki, będą mogli liczyć na ulgi podatkowe.
Zgodnie z planami resortu finansów innowatorzy, którzy będą komercjalizować wynalazki, będą mogli liczyć na ulgi podatkowe. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Firmy komercjalizujące swoje wynalazki będą mogły liczyć na ulgi podatkowe – zapowiadają urzędnicy resortu finansów. Projekt sprzyjających innowatorom zmian będzie gotowy jeszcze w tym roku i ma nie tylko poprawić sytuację finansową wynalazców, ale i zatrzymać ich w Polsce.

Jak ujawnił dyrektor departamentu podatków dochodowych w ministerstwie finansów, Maciej Żukowski, resort planuje wprowadzenie ulg dla przedsiębiorstw komercjalizujących swoje wynalazki. Ma to być ulga inwestycyjna na badania i rozwój. – Tak, aby w przypadku komercjalizacji określonego wynalazku, patentu, wzoru użytkowego czy software'u, przedsiębiorca mógł niżej opodatkować przychód z tego źródła – podkreślał Żukowski.

Według resortu finansów planowana ulga ma służyć zarówno rozwijaniu innowacyjności w polskich firmach, przyspieszyć procesy komercjalizacji wynalazków, a wreszcie promować „retencję, czyli zatrzymanie wynalazków w Polsce”. Ulga, której zasady miałyby zostać ustalone do końca tego roku, byłaby rozwinięciem ustaw o innowacyjności.

Druga z tych ustaw dopiero co weszła w życie. Jej częścią są rozwiązania podatkowe – zmiany w PIT i CIT, wprowadzające instrumenty wspierające prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Ulga podatkowa wzrosła zgodnie z nowymi przepisami do 100 proc. (150 proc. dla Centrów Badawczo-Rozwojowych). Z ulgi mogą korzystać przedsiębiorstwa działające w specjalnych strefach ekonomicznych w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie stanowią kosztów prowadzenia działalności na terenie SSE. Wydłużone zostały także wyłączenia tzw. podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych i spółek komandytowo-akcyjnych zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową.


źródło: PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.