Prestiżowa porażka ludzkości. Zostaliśmy właśnie pobici przez maszyny na bardzo ważnym polu

Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta
Sztuczne inteligencje stworzone przez Alibabę i Microsoft pobiły ludzi w teście na czytanie ze zrozumieniem. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda polegało na odpowiadaniu na pytania dotyczące tekstów zaczerpniętych z Wikipedii.

Eksperyment przeprowadzany przez amerykańską uczelnią jest złożony ze 100 tys. pytań. Zostały one ułożone na podstawie 500 artykułów z Wikipedii. Badacze chcieli się przekonać, czy sztuczna inteligencja lepiej od człowieka zrozumie tekst pisany.

Okazało się, że jak najbardziej. Różnice były nieznaczne, sztuczna inteligencja stworzona przez Microsoft pokonała jednak swój odpowiednik od Alibaby (82,65 punktu do 82,44), a i jedna i druga, wyszła z testów zwycięsko w porównaniu z ludźmi (82,304).

Technologia nie jest oczywiście rozwijana dla samej satysfakcji twórców. Może znaleźć zastosowanie np. w obsłudze klienta, spersonalizowanym marketingu i w pojazdach autonomicznych.


Niedawno pisaliśmy również o tym, że przed sztuczną inteligencją powinni drżeć również początkujący prawnicy. Pod koniec ubiegłego roku program Case Cruncher Alpha pokonał bowiem setkę prawników z renomowanych kancelarii prawnych w Londynie na polu prawa ubezpieczeniowego.

źródło: Bloomberg
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.