Zabudowali już polskie ulice superławkami. Teraz proponują miastom kolejny bajer

Polski start-up SEEDiA zasłynął do tej pory z zaprojektowania ławek solarnych, dzięki którym przechodnie mogą np. podładować swojego smartfona.
Polski start-up SEEDiA zasłynął do tej pory z zaprojektowania ławek solarnych, dzięki którym przechodnie mogą np. podładować swojego smartfona. mat. pras.
Samoaktualizujące się rozkłady jazdy, oświetlenie LED, które zmienia się tak, by wprawić nas w dobry nastrój i ładowarki USB do telefonów – już za chwilę to wszystko może znaleźć się na wyposażeniu niektórych polskich przystanków autobusowych. Po pierwszych sukcesach w unowocześnianiu przestrzeni miast SEEDiA, szykuje kolejny rewolucyjny projekt.

Polski start-up SEEDiA zasłynął do tej pory z zaprojektowania ławek solarnych, dzięki którym przechodnie mogą np. podładować swojego smartfona. Ławki cieszą się sporym zainteresowaniem, dzięki zamówieniom z budżetów partycypacyjnych stoją na ulicach m.in Warszawy, Zielonej Góry czy Szczecina. W rozmowie z INN:Poland twórcy SEEDiA opowiadali jednak, że zamierzają pójść za ciosem i stworzyć solarne śmietniki (które będą mogły nam dziękować ilekroć wrzucimy do nich papierek) i napędzane energią słoneczną latarnie. Na razie stanęło jednak na inteligentnych przystankach.

Polski start-up szuka teraz miast, które będą zainteresowane pilotażowym wdrożeniem solarnego przystanku autobusowego. Projekt miałby ruszyć już na wiosnę tego roku.
Koszt postawienia i konserwacji jednej solarnej ławki to nawet 20 tys. złotych. SEEDiA nie podała ceny przystanku, poznaliśmy za to jego możliwości. Zamiast standardowych, papierowych rozkładów jazdy dostaniemy więc ekrany e-papierowe, które pozwalają aktualizować administratorowi rozkład zza komputera w centrali. Oprócz tego przystanki będą wyposażone w oświetlenie LED, które ma zmieniać się w zależności od pory dnia i pogody, w taki sposób „aby dbać o nastrój” użytkownika. W miejscu przeznaczonym na oznaczenia linii autobusowych maja się też pojawić diody, informujące o tym, które linie są danego dnia aktywne.

Zbudowany ze stali i aluminium przystanek ma mieć także WiFi, ładowarki USB do telefonów i system SEEDiA Cloud, który będzie zbierał dane serwisowe i będzie mógł wezwać ekipę naprawczą w razie potrzeby. Całość ma być niezależna energetycznie, zasilana wyłącznie za pomocą paneli słonecznych.

Drodzy znajomi i nieznajomi, szukamy w SEEDiA miasta, któremu bliski jest rozwój idei Smart City, które chciałoby zrobi...

Opublikowany przez Artur Racicki na 17 stycznia 2018
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.