Zamiast „Bóg zapłać” – „PIN i zielony”. Kościół wkracza na nową drogę

Począwszy od Paryża nowa forma zbiórki na tacę ma zostać szybko wprowadzona w całej Francji.
Począwszy od Paryża nowa forma zbiórki na tacę ma zostać szybko wprowadzona w całej Francji. Fot. 123rf.com
Już jutro w kościele Saint-Francois de Molitor, w XVI dzielnicy Paryża, dojdzie do epokowej zmiany wielowiekowego rytuału. Taca na datki, jakiej używali dotychczas duchowni, zostanie zastąpiona terminalem do płatności zbliżeniowej o określonej kwocie. Z dawnej formy pozostanie jedynie kształt tego wyjątkowego urządzenia.

– Sprawa wydaje się być jasna: banknoty i monety są w coraz mniejszym stopniu używane przez młode pokolenie – podsumowywali hierarchowie francuskiego kościoła katolickiego w wydanym kilka dni temu oświadczeniu. – Stojąc w obliczu tych zmian Kościół wybrał dostosowanie się do nowych technologii oraz kreatywnych innowacji – skwitowano.
Cóż, narzekania na to, że w obliczu zbierających datki kleryków wierni coraz częściej stawali z pustymi kieszeniami, słychać było od wielu miesięcy. Wizyta w Kościele coraz częściej wiązała się z wcześniejszym poszukiwaniem najbliższego bankomatu oraz rozmienianiem drobnych. Teraz, żeby ułatwić zbierającym i darczyńcom życie, e-taca będzie miała do wyboru cztery uproszczone opcje płatności – w kwotach 2, 3, 5 oraz 10 euro. Wystarczy zbliżyć kartę.

Kościół w zachodnim Paryżu to zaledwie przyczółek zmian, które – zgodnie z zapowiedziami władz kościelnych – wkrótce mają objąć cały kraj. Sprawa ma znaczenie nie tylko rytualne czy symboliczne: w Paryżu statystyczny wierny zostawia na tacy zwykle około 100 euro w ciągu roku, cotygodniowa zbiórka na tacę odpowiada za niemal czwartą część wszystkich donacji przeznaczanych na francuski kościół katolicki. Jak łatwo policzyć, przy 600 mln euro donacji, będzie to zatem kwota nieco poniżej 150 mln euro.

Wraz z przejściem na e-tacę system takich drobnych donacji – i ich późniejszego wykorzystania – powinien stać się znacznie bardziej przejrzysty.

źródło: Reuters, NDTV
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.