Użytkownicy iPhone’ów wreszcie się doczekali? Mobilne płatności Apple Pay mogą wejść do Polski

Apple Pay negocjuje warunki wkroczenia do Polski.
Apple Pay negocjuje warunki wkroczenia do Polski. flickr.com / Eduardo Woo (CC BY-SA 2.0)
Apple negocjuje z operatorem systemu płatności mobilnych BLIK wdrożenie usługi Apple Pay w Polsce. Może to oznaczać, że już niedługo będzie można płacić u nas za pomocą urządzeń tej firmy.

Już w ubiegłym roku kilka dużych banków podjęło negocjacje z gigantem z Cupertino w sprawie wprowadzenia Apple Pay w Polsce. Głównym punktem negocjacji było pobieranie przez Apple Pay prowizji od banków. Nie jest to tylko problem naszego kraju. Już wcześniej Apple słyszało, że stawka, której oczekuje firma jest zbyt wysoka.

Drugi etap negocjacji
Ponieważ Apple było zainteresowane jak najszerszym wprowadzeniem usługi, polska strona pojęła decyzję, do negocjacji przystąpi Polski Standard Płatności, będący operatorem systemu płatności BLIK – informuje „Rzeczpospolita”.

Na pytanie dziennika o rozmowy z Apple'em, prezes PSP, Dariusz Mazurkiewicz odpowiedział, że nie może tego w żaden sposób komentować. Ponieważ w milczą również banki i amerykański producent iPhone’ów, należy podejrzewać, że wszystkie strony obowiązuje klauzula poufności.

Wiadomo, że jednym z warunków, które stawia obecnie PSP jest wprowadzenie płatności BLIK-iem w sklepie Apple’a. Rozszerzanie możliwości płacenia za pomocą BLIK-a to jeden z głównych celów ekspansji PSP, jak zapewnia prezes Mazurkiewicz.

Usługa Apple Pay działa w oparciu o technologię NFC, dostępną w praktycznie każdym nowszym smartfonie. Jest tożsama z płaceniem kartą - użytkownik zbliża telefon do terminala, wybiera kartę, z której ma być ściągnięta zależność, potwierdza na iPhonie wykonanie płatności.


Bliźniacza usługa już działa
Android Pay zadebiutował w Polsce w 2016 r., po kilku miesiącach z usługi korzystało ponad 70 tys. osób. Mało, zważając na liczbę Polaków płacących kartą, ale z drugiej strony - to usługa bardzo perspektywiczna. Polscy użytkownicy nie raz dowiedli, że po początkowym okresie nieśmiałości, szybko adaptują nowinki technologiczne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.