Wpadasz na pomysł, a oni wyciągają ci go z mózgu. Technologia działa przerażająco dobrze

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio stworzyli coś w rodzaju „deszyfratora myśli”. Dzięki tej technologii są w stanie „przetłumaczyć” obraz, który powstaje w naszej głowie i pokazać go na ekranie
Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio stworzyli coś w rodzaju „deszyfratora myśli”. Dzięki tej technologii są w stanie „przetłumaczyć” obraz, który powstaje w naszej głowie i pokazać go na ekranie youtube/KamitaniLab
Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio stworzyli coś w rodzaju „deszyfratora myśli”. Dzięki tej technologii są w stanie „przetłumaczyć” obraz, który powstaje w naszej głowie i pokazać go na ekranie.

Technologie, których zadaniem jest „gmeranie” nam w mózgu, rozwijają się coraz szybciej. W ubiegłym roku kalifornijscy naukowcy opublikowali np. w magazynie „New Scientist” wyniki badań, które potwierdzały, że nauczyli się dekodować myśli. Uczestnicy eksperymentu czytali na głos tekst „Gettysburg” Address” Abrahama Lincolna, a wszczepione w ich czaszkę elektrody zarejestrowały pracę neuronów mózgowych, w trakcie wypowiadania kolejnych słów.

Odkrycie badaczy z Międzynarodowego Instytutu Zaawansowanych Badań Telekomunikacyjnych i Uniwersytetu Kioto idzie jednak dużo dalej. Japończycy stworzyli sieć neuronową, która wiernie imituje działanie kory wzrokowej. Ich maszyna potrafi odczytać i narysować dowolny obraz, jaki pojawi się w naszej głowie. Wyniki swoich badań opublikowali w pracy "Rekonstruowanie głębokich obrazów z aktywności ludzkiego mózgu".

Urządzeniu daleko jeszcze do doskonałości. Na umieszczonym na Youtube filmie widać, że o ile część obrazów jest bardzo podobno do swoich pierwowzorów, o tyle w niektórych przypadkach trudno pokusić się choćby o zgadywanie „co autor miał na myśli”.

W jaki sposób udało się tego dokonać? Głęboka sieć neuronowa została nauczona reagować na obrazy, w taki sposób, jak kora wzrokowa. Ta druga jest podzielona na obszary, które analizując barwy, kształty i kontrast obrazu. Maszyna po pewnym czasie nauczyła się działać w ten sam sposób.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.