Wpadasz na pomysł, a oni wyciągają ci go z mózgu. Technologia działa przerażająco dobrze

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio stworzyli coś w rodzaju „deszyfratora myśli”. Dzięki tej technologii są w stanie „przetłumaczyć” obraz, który powstaje w naszej głowie i pokazać go na ekranie
Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio stworzyli coś w rodzaju „deszyfratora myśli”. Dzięki tej technologii są w stanie „przetłumaczyć” obraz, który powstaje w naszej głowie i pokazać go na ekranie youtube/KamitaniLab
Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio stworzyli coś w rodzaju „deszyfratora myśli”. Dzięki tej technologii są w stanie „przetłumaczyć” obraz, który powstaje w naszej głowie i pokazać go na ekranie.


Technologie, których zadaniem jest „gmeranie” nam w mózgu, rozwijają się coraz szybciej. W ubiegłym roku kalifornijscy naukowcy opublikowali np. w magazynie „New Scientist” wyniki badań, które potwierdzały, że nauczyli się dekodować myśli. Uczestnicy eksperymentu czytali na głos tekst „Gettysburg” Address” Abrahama Lincolna, a wszczepione w ich czaszkę elektrody zarejestrowały pracę neuronów mózgowych, w trakcie wypowiadania kolejnych słów.

Odkrycie badaczy z Międzynarodowego Instytutu Zaawansowanych Badań Telekomunikacyjnych i Uniwersytetu Kioto idzie jednak dużo dalej. Japończycy stworzyli sieć neuronową, która wiernie imituje działanie kory wzrokowej. Ich maszyna potrafi odczytać i narysować dowolny obraz, jaki pojawi się w naszej głowie. Wyniki swoich badań opublikowali w pracy "Rekonstruowanie głębokich obrazów z aktywności ludzkiego mózgu".

Urządzeniu daleko jeszcze do doskonałości. Na umieszczonym na Youtube filmie widać, że o ile część obrazów jest bardzo podobno do swoich pierwowzorów, o tyle w niektórych przypadkach trudno pokusić się choćby o zgadywanie „co autor miał na myśli”.

W jaki sposób udało się tego dokonać? Głęboka sieć neuronowa została nauczona reagować na obrazy, w taki sposób, jak kora wzrokowa. Ta druga jest podzielona na obszary, które analizując barwy, kształty i kontrast obrazu. Maszyna po pewnym czasie nauczyła się działać w ten sam sposób.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła