Amazon osiągnął coś, co budzi zazdrość innych firm. Zdetronizowali największych konkurentów

Amazon jest najbardziej wartościową marką na świecie, w rankingu wyprzedził Apple'a i Google'a.
Amazon jest najbardziej wartościową marką na świecie, w rankingu wyprzedził Apple'a i Google'a. Fot. Anna Kowalik / Agencja Gazeta
Zaczynał jako księgarnia internetowa, dzisiaj jest najcenniejszą marką na świecie. Mowa o Amazonie, który w rankingu wartości marek przygotowywanym co roku przez Brand Finance, wyprzedził dotychczasowego lidera.


Amazon na podium znajduje się nieprzerwanie od 2016 roku, ale dopiero w tym roku wskoczył na pierwsze miejsce, wyprzedzając Apple’a i Google’a. Wartość marki największego internetowego biznesu szacowana jest na prawie 151 mld dolarów. Jej wartość w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o blisko 42 proc.

Znajdujący się na drugim miejscu Apple wart jest trochę ponad 146 mld dolarów (wzrost o 37 proc. w porównaniu do roku 2017), a Google niecałe 121 mld dolarów (wzrost o 10,5 proc.).

„Siła i wartość marki Amazon pozwalają na nieustanne rozszerzanie jej działalności o nowe sektory i nowe rynki” – napisał David Haigh, dyrektor generalny Brand Finance. Dodatkowo uważa on, że wszystkie dostępne dane na temat giganta internetowego pozwalają przypuszczać, że jego wartość będzie ciągle rosła.

Ostrzeżenie dla Apple’a i Google’a
Jak dowiadujemy się z raportu, Apple nie zdołało wskoczyć na pierwsze miejsce głównie z powodu braku dywersyfikacji. To w połączeniu ze słabą sprzedażą flagowych iPhone’ów, wyhamowało wzrost wartości marki.

Drobne upomnienie otrzymało również Google, które nadmiernie koncentruje się na pojedynczych sektorach. To w opinii twórców raportu hamuje uwolnienie potencjału marki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.