Ważne deklaracje rządu. W końcu będą ulgi podatkowe dla przedsiębiorców

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz i wiceminister Piotr Woźny. Ich resort zapowiada ulgi i ułatwienia dla małego biznesu
Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz i wiceminister Piotr Woźny. Ich resort zapowiada ulgi i ułatwienia dla małego biznesu Foto: Maciej Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz obiecała zmiany podatkowe dla przedsiębiorców. Świat małego biznesu czekał na to od dawna. Przedsiębiorca będzie mógł się rozliczać ze współmałżonkiem, założyć spółkę akcyjną przez internet, a także skorzystać z 4 proc. CIT-u dla innowatorów.

Emilewicz powiedziała, że jej resort pracuje nad pakietem zmian prawnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród zmian ma być na przykład możliwość możliwość zaliczenia zarobków współmałżonka do kosztów podatkowych. Dzięki temu małe, rodzinne firmy mogą zyskać nieco pieniędzy.

Inne ważne zmiany to sukcesja przedsiębiorstw, która umożliwi kontynuowanie działalności firmy przez spadkobierców zmarłego właściciela.

W przygotowaniu jest też rozwiązanie dotyczące „prostej spółki akcyjnej". Będzie można ją założyć przez Internet, bez konieczności spełniania wygórowanych wymogów formalnych czy finansowych. Kapitał początkowy takiej spółki będzie mogła stanowić praca lub własność intelektualna. To rozwiązanie jest dedykowane start-upom.

W planach ministerstwa jest też wprowadzenie nowego sposobu opodatkowania. CIT w wysokości 4 proc. płaciliby ci przedsiębiorcy, którzy opatentują albo wypracują nową technologię, urządzenie lub usługę. Ma to być zachęta podatkowa, która pozwoli płacić znacząco niższy CIT tym, którzy uzyskują przychody z tytułu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.


Emilewicz zapowiedziała też powołanie urzędu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zaznaczyła, że w pakiecie dla MŚP jest proponowanych ponad 60 ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorców, w tym zniesienie wielu obowiązków biurokratycznych.

Wiele przepisów miałoby wejść w życie jeszcze w tym roku, ulgi podatkowe będą obowiżaywać najpewniej od nowego roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.