Epokowa zmiana w miejskich autobusach. Uratują was w chwili największej potrzeby

W dwustu autobusach w Warszawie można już ładować urządzenia mobilne - a to dopiero początek.
W dwustu autobusach w Warszawie można już ładować urządzenia mobilne - a to dopiero początek. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Znak czasów: w dwustu warszawskich autobusach komunikacji miejskiej zainstalowano ładowarki, pozwalające naładować telefon komórkowy (lub inne urządzenie ładowane za pomocą kabla USB). Oznacza to w sumie czterysta gniazdek, z których można skorzystać w chwili największej potrzeby. A jak wiadomo jest nią komunikat: „pozostało 5 procent baterii”.

Jak trwoga, to do Boga – a jak komórka pada, to do autobusu. „Miejskie zakłady Autobusowe wychodzą naprzeciw potrzebom swoich pasażerów, którzy boją się utraty dostępu do swoich urządzeń” – donosi w komunikacie zamieszczonym na swoich stronach internetowych Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Komunikatory, słuchanie muzyki, przeglądanie stron internetowych – urządzenia o najsłabszych bateriach, poddawane takiej ciągłej presji, wytrzymują zaledwie kilkanaście godzin. Dlatego też zarządcy stołecznego transportu publicznego postanowili pospieszyć z odsieczą ich właścicielom.

Na pierwszy ogień pójdą pasażerowie autobusów, kursujących z zajezdni „Ostrobramska”. Z tej lokalizacji wyjeżdża w sumie około trzystu pojazdów, więc nie we wszystkich będzie można korzystać z możliwości darmowego doładowania smartfona. Z drugiej jednak strony, Miejskie Zakłady Autobusowe zapowiadają, że wszystkie nowe pojazdy będą wyposażone w ładowarki USB – co oznacza 160 kolejnych gniazdek w przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Można też zakładać, że stopniowo modernizowany będzie starszy tabor.


Wbrew pozorom MZA nie jest jednak w awangardzie technologicznej rewolucji: Szybkie Koleje Miejskie wprowadziły gniazdka USB do ładowania urządzeń mobilnych już jesienią 2015 roku. Z drugiej jednak strony, MZA próbują nie zostawać w tyle – w ponad tysiącu pojazdów oferuje bezpłatny dostęp do Wi-Fi, instalacje takie są też standardowym wyposażeniem nowo zamawianych pojazdów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.