Były prezes Orlenu dostanie sutą odprawę. Wiemy, ile pieniędzy wpłynie na jego konto

Były już prezes Orlenu może liczyć na prawie 400 tys. zł odprawy i z umowy o zakazie konkurencji
Były już prezes Orlenu może liczyć na prawie 400 tys. zł odprawy i z umowy o zakazie konkurencji Foto: Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Blisko 400 tysięcy złotych może dostać były już prezes PKN Orlen, Wojciech Jasiński. Wszystko dzięki odprawie, jaką Jasiński może otrzymać po zwolnieniu z funkcji prezesa paliwowego giganta.

Dość nieoczekiwanie stanowisko prezesa polskiego giganta paliwowego stracił na początku tego tygodnia, Wojciech Jasiński. Na stanowisku prezesa Orlenu zastąpił go Daniel Obajtek, który kierowanie koncernem rozpoczął od czystek kadrowych, zwalniając ludzi związanych z były prezesem.
To, że Wojciech Jasiński stracił stanowisko nie oznacza, że zostanie bez środków do życia. Były prezes Orlenu może dostać odprawę w wysokości od niemal 90 do 190 tysięcy złotych - wynika z szacunków tvn24bis.pl.

Rozbieżność bierze się stąd, że PKN Orlen usilnie unika podawania kwoty, jaką zarabia prezes firmy. Wiadomo jedynie, że uchwała nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Orlenu ze stycznia 2017 roku pozwala na kształtowanie pensji prezesa odpowiednich widełkach.

Jego wynagrodzenie stałe wynosi od 7 do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. To oznacza, że Jasiński zarabiał miesięcznie od 29,5 do 63,2 tysiąca złotych. Mógł też dostać drugie tyle premii. W 2016 roku na jego konto wpływało dużo więcej – prawie 142 000 zł miesięcznie stałej pensji.


Odprawa Jasińskiego nie może być wyższa, niż jego 3 pensje, więc wyniesie od 88,5 tys. zł do prawie 190 tysięcy.

Rada nadzorcza mogła z nim także zawrzeć umowę o zakazie konkurencji. Z tytułu takiej umowy Jasiński może dostać drugie tyle, więc jego konto może łącznie zasilić kwota od 177 tys. do 380 tys. złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.