Taniec na wulkanie: lada chwila kopanie bitcoinów w Polsce przestanie być opłacalne

Kopanie bitcoina stopniowo przestaje się polskim "górnikom" opłacać.
Kopanie bitcoina stopniowo przestaje się polskim "górnikom" opłacać. Fot. YouTube
Specjalizujący się w sprzedaży wyposażenia wnętrz, służącego do oświetlania gigant handlu, sieć Elite Fixtures, postanowiła wykorzystać posiadaną wiedzę dla stworzenia prostej – aczkolwiek uderzającej – analizy. Analitycy firmy policzyli, ile kosztuje w 115 państwach energia elektryczna potrzebna do wykopania jednego bitcoina. Lista krajów, w których ma to sens, kurczy się w szybkim tempie. Polska znalazła się na krawędzi opłacalności.

Choć ten swoisty ranking oparty jest na cenach energii z początku roku – to w przeciwieństwie do bitcoina, w tej branży stawki są dosyć stabilne. W przypadku Polski analitycy Elite Fixtures wyceniają koszt zużytej na jednego bitcoina energii na równowartość 6931 dolarów. Co oznacza, że opłacalność kopania bitcoinów nad Wisłą jest już minimalna (9 lutego, w piątkowe południe, bitcoin był warty 8100 dolarów), a nawet potrafi spaść poniżej progu opłacalności – jak w poniedziałek 5 lutego, kiedy na niektórych giełdach kryptowalutowych płacono za bitcoina poniżej 7 tysięcy dolarów.

W efekcie inwestowanie w kopanie bitcoinów staje się sportem dla mieszkańców krajów najbiedniejszych lub tych, w których energia elektryczna jest dobrem subsydiowanym. Z rankingu Elite Fixtures wynika, że „górnicy” z Polski mogliby migrować po prostu na wschód – na Białorusi koszt prądu zużywanego na wykopanie jednego bitcoina to równowartość 2177 dol., na Ukrainie nawet mniej – około 1852 dolarów.

Raj dla kopaczy kryptowaluty
O zgrozo, rajem dla górników byłaby Wenezuela – tam energia elektryczna wydaje się być najtańsza na świecie, koszt wykopania bitcoina przekłada się na kwotę, bagatela, 531 dolarów. Rzecz w tym, że desperat chętny do kopania w rządzonym przez Nicolasa Maduro państwie musiałby się pogodzić z deficytem wszelkich innych dóbr i niestabilną sytuacją polityczną. Na przeciwnym biegunie jest Korea Południowa – tam koszy wydobycia bitcoina dawno przebiły pułap opłacalności i wynoszą 26 tysięcy dolarów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.