Kończy się picie pod sklepem. Oto miasta, które chcą zakazać handlu alkoholem w nocy

Radni mają czas do końca lata, żeby zdecydować o nowych rygorach dla nocnego handlu alkoholem.
Radni mają czas do końca lata, żeby zdecydować o nowych rygorach dla nocnego handlu alkoholem. Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Kraków, Poznań i Olszyn – to zaledwie trzy z grona dużych polskich metropolii, których władze serio rozważają daleko idące ograniczenia w handlu alkoholem. Nowa ustawa o wychowaniu w trzeźwości daje samorządom daleko idące uprawnienia do wprowadzenia nowych rygorów na sprzedaż trunków z procentami.

Nowelizacja ustawy szybko przeszła ścieżkę legislacyjną i w tym tygodniu została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Od tej chwili polskie samorządy mają niecałe siedem miesięcy na wprowadzenie nowych rygorów ograniczających nocną sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży – przypomina Portal Samorządowy. Co oznacza, ni mniej ni więcej, że skończy się wychodzenie do sklepu, gdy na imprezie zacznie się kończyć alkohol.

Przeważyły skargi mieszkańców
A na takich właśnie „nocnych wędrowców” skarżyli się mieszkańcy wymienionych na wstępie miast, zwłaszcza Krakowa – który nie od dziś oblegany jest zarówno przez rodzimych turystów, jak i szukających niewyrafinowanych rozrywek obcokrajowców.

Potencjalne ograniczenia sprzedaży, oczywiście, nie dotyczyłyby jednak restauracji czy pubów. Obowiązywałyby też w godzinach od 22 wieczorem do 6 rano, a więc w porze ciszy nocnej. Być może radni – bo do nich należy ta decyzja – mogliby też zdecydować się na wprowadzenie obostrzeń wyłącznie w określonych dzielnicach czy rejonach metropolii. W tej chwili w wielu miastach trwają konsultacje władz z policją, strażą miejską czy radami osiedli. To na podstawie ich oceny sytuacji zapadać będą ostateczne decyzje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.