
Reklama.
Gliwice, Chojny pod Legnicą, ale też Krywlany pod Białymstokiem – oto giełda potencjalnych lokalizacji nowych inwestycji Amazonu nad Wisłą. We wszystkich wymienionych przypadkach w grę wchodzą lokalne specjalne strefy ekonomiczne, co uwiarygadnia spekulacje, gdyż inwestycja na terenie SSE oznacza preferencje podatkowe i sąsiedztwo dużych firm, mogących nierzadko stać się partnerem w interesach.
Z informacji money.pl wynika, że potencjalne inwestycje już dziś wpływają na logistykę i przepływ towarów w istniejących magazynach firmy. Natomiast nie oznacza to jednak, że nowe centra dystrybucyjne powstaną szybko.
Jeżeli jednak Amazon pokusi się o rozbudowanie swojego polskiego oddziału, i to o trzy nowe centra, będzie to oznaczać podwojenie potencjału firmy na polskim rynku. W tej chwili firma posiada trzy centra magazynowe (Wrocław, Szczecin-Kołbaskowo oraz Poznań), zatrudnienie znalazło w niej 9 tysięcy osób, a kwotę zainwestowaną nad Wisłą szacuje się na – w sumie – 3 miliardy dolarów.
Amazon w Polsce to nie tylko infrastruktura magazynowa. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych inwestycji w Polsce: pięciu centrów logistyki eCommerce, Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biura AWS – wylicza w odpowiedzi na nasze pytania rzeczniczka firmy, Marzena Więckowska. – W tej chwili nie mamy jednak do przekazania żadnych informacji dotyczących naszych planów rozwoju – ucina.