Pamiętacie jeszcze zdjęcie z olimpiady matematyków, które przed laty obiegło cały polski internet stając się tematem wielu memów? Jednym z jego bohaterów ma być polski programista Tomasz Czajka, pracownik firmy Elona Muska, która kilka dni temu doprowadziła do wystrzelenia rakiety Heavy Falcon.
"6 lutego SpaceX wystrzeliło w kosmos Falcona Heavy. W tym osiągnięciu ma także udział Polak- Tomasz Czajka", poinformowało na swoim koncie twitterowym Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Tomasz Czajka jest polskim programistą, pracownikiem należącej do Elona Muska Space Exploration Technologies, znanej jako SpaceX. Zajmuje tam stanowisko "Flight Software Engineer".
Jednak największą popularność Panu Tomaszowi przyniosła nie jego praca, która skutkowała wystrzeleniem rakiety, ale zrobione przed laty zdjęcie, na którym wraz z kolegami zasiada przy stole. To już ponad dwudziestoletnie zdjęcie stało się wiele lat temu źródłem niezliczonej ilości memów, które obiegły polski internet. Dostępne jest na jednym z portali, gdzie umieszczono je w zbiorze opisanym „Zdjęcia z obozu naukowego. Zwardoń 1997”.
Poprosiliśmy Pana Tomasza o potwierdzenie, czy faktycznie to on jest jednym z tych „matematyków”. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.
Próba Falcona Heavy zakończona sukcesem
Kilka dni temu pisaliśmy o udanym wystrzeleniurakiety Falcon Heavy, która w ramach testów wyniosła w kosmos stary samochód Elona Muska - jeden z pierwszych modeli tesli, w którym umieszczono ubrany w skafander manekin na siedzeniu kierowcy, a samochodowe radio gra w pętli jeden z utworów Davida Bowiego.
Dla Muska start Falcon Heavy był nie tylko spełnieniem marzeń o podboju kosmosu czy rehabilitacją po mniej udanych misjach. Możliwości Falcon Heavy to olbrzymia szansa biznesowa – w gronie klientów firmy SpaceX, która odpowiada za „kosmiczną” część imperium Muska, są amerykański wywiad i wojsko, instytucje odpowiadające za badania kosmiczne, naukowcy prowadzący obserwacje zjawisk kosmicznych oraz firmy, których model działania obejmuje np. prowadzenie badań powierzchni ziemskiej z orbity.