Wszyscy płacą, nikt nie wie, gdzie trafiają pieniądze. Nowy przepis pełen dziur

Ustawa nakazująca płacenie za reklamówki jest dziurawa. Nikt nie sprawdza, co się dzieje z pieniędzmi za foliówki
Ustawa nakazująca płacenie za reklamówki jest dziurawa. Nikt nie sprawdza, co się dzieje z pieniędzmi za foliówki Foto: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Nowe przepisy zakazujące sklepom rozdawania za darmo foliowych reklamówek zostały chyba napisane na kolanie. Okazuje się, że wszyscy płacimy za foliówki, ale nie ma komu sprawdzić, co się z tymi pieniędzmi dzieje.

Jak to możliwe? W ustawie nie ma po prostu odpowiednich zapisów. Obecnie jest tak, że każdy z nas, musi zapłacić w sklepie czy restauracji za reklamówkę, jeśli nie ma własnej torby. Od sprzedaży tej torby jest oczywiście odprowadzany VAT. Odpowiednie organy mogą sprawdzać, czy sprzedawcy stosują się do tego obowiązku.

Pieniądze uzyskane z tej opłaty muszą trafiać do budżetu. Ale – jak pisze DGP – w ustawie nie ma ani słowa o tym, kto może kontrolować, czy rzeczywiście to robią.

W praktyce nikt nie sprawdzi, czy firma wpłaciła te pieniądze na specjalne konto. Nie została do tego wyznaczona żadna instytucja.

Eksperci wskazują, że potrzebna jest pilna zmiana ustawy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.