Jedź do Wielkiej Brytanii, twój lekarz już tam jest. Tajemnica kolejek wyjaśniona

W brytyjskiej służbie zdrowia pracuje prawie 8500 lekarzy i pielęgniarek z Polski.
W brytyjskiej służbie zdrowia pracuje prawie 8500 lekarzy i pielęgniarek z Polski. Foto: Pexels.com
Prawie 8500 polskich lekarzy i pielęgniarek pracuje na Wyspach Brytyjskich. Takie dane przedstawiła Izba Gmin. Okazuje się, że nasi lekarze nie czekali na obiecane podwyżki i od lat zasilają szeregi brytyjskiej służby zdrowia.


Polacy – zarówno lekarze, jak i pielęgniarki – są obecnie czwartą najsilniejszą grupą narodowościową w brytyjskiej służbie zdrowia. Dane pochodzą z września 2017 roku.

Badacze wyliczyli, że na Wyspach chorymi zajmuje się najwięcej Brytyjczyków – prawie 980 tysięcy. Na drugim miejscu są Hindusi, których w służbie zdrowia pracuje prawie 18,5 tysiąca. Polki i Polacy są na miejscu czwartym, w sile prawie 8,5 tysiąca osób.

To dane dla Polski alarmujące. W naszym kraju jest 172,5 tys. lekarzy. Średnio przypada 23,9 lekarza na 10 tys. mieszkańców, podczas gdy w krajach OECD - 35. Już dziś wiele szpitalnych oddziałów zawiesza lub ogranicza swoją działalność przez brak wykwalifikowanego personelu.

Samorządy próbują sobie radzić z tą sytuacją oferując spore pensje i dodatki. W Szczecinie lekarze mogą liczyć na mieszkanie z towarzystwa budownictwa społecznego. W Wadowicach dostaną dodatkowy 1000 zł miesięcznie, Oświęcim płaci 2 tys. zł miesięcznego stypendium studentom medycyny, którzy po rezydenturze będą praktykować w miejskim szpitalu - wylicza Rzeczpospolita.


Starosta kluczborski Piotr Pośpiech zaoferował 15 tys. zł pensji i mieszkanie dla lekarza internisty, który podejmie pracę w Powiatowym Centrum Zdrowia SA. Na początku roku szpital zawiesił działanie oddziału wewnętrznego z powodu braku lekarzy. Na oddziale został tylko ordynator.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.