Na kupienie mieszkania może być już zbyt późno. Ceny galopują, deweloperzy szukają ostatnich okazji

Wzrost cen mieszkań w Warszawie sięga 2 proc., ale już w Krakowie czy Gdańsku - 8 proc.
Wzrost cen mieszkań w Warszawie sięga 2 proc., ale już w Krakowie czy Gdańsku - 8 proc. Fot. 123rf.com
Pięć lat hossy robi swoje: w tej chwili ceny mieszkań rosną w szybkim tempie, czego nie odczuwają jeszcze warszawiacy – za to mieszkańcy innych dużych miast, jak Kraków czy Gdańsk, a i owszem. Deweloperzy wykorzystali już niemal wszystkie dobre tereny w miastach, więc zaczynają szukać dobrych działek z dala od metropolii.

Rynek nieruchomości ma za sobą doskonałe pięć lat, zarówno pod względem popytu, jak i podaży – przekonuje dziennik „Fakt”. Ale doskonała koniunktura na tym rynku sprawiła, że zaczynają galopować ceny gruntów w miastach, rosną też koszty deweloperów, choćby ze względu na podwyżki płac i skrupulatniejsze egzekwowanie przepisów dotyczących zatrudnienia w branży budowlanej.

Efekt jest łatwy do przewidzenia. – Obserwujemy wzrost cen transakcyjnych mieszkań. W Warszawie ten wzrost jest najmniejszy i wynosi około 2 proc. rok do roku – komentował dla agencji Newseria Biznes Mateusz Mucha z Domu Maklerskiego Navigator S.A. – Dynamicznie rosną natomiast ceny w dużych miastach: w Gdańsku i Krakowie jest to już około 8 proc. Z kolei we Wrocławiu wzrost cen transakcyjnych sięga około 4,5 proc. – dorzucał.

– Jednym z warunków szybkiego wzrostu była duża dostępność gruntów – przekonuje z kolei dziennik „Rzeczpospolita”. Ten ostatni czynnik zmienił się jednak w ciągu ostatniego roku. Wygląda na to, że deweloperzy wykupili już olbrzymią większość atrakcyjnych działek w naturalnych, bliskich centrum, dobrych lokalizacjach. Ceny dostępnych jeszcze gruntów skokowo rosną – „Rzeczpospolita” cytuje raport firmy JLL, z którego wynika, że w Warszawie ceny ostatnich atrakcyjnych działek wzrosły o 80 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.


Deweloperzy mają w obliczu takich procesów kilka możliwości manewru. Pierwsza to dostosować się i analogicznie podnieść cenę. Alternatywą jest szukanie działek, które trudniej zaadaptować – np. stoją na nich budynki przeznaczone do wyburzenia, którymi trzeba się zająć, zanim zacznie się właściwą inwestycję. Trzecia droga to ucieczka z miasta – i budowanie osiedli na relatywnie dobrze skomunikowanych z nim obrzeżach, często jednak w sporej odległości od centrum. Ostatecznie pozostaje poszukiwanie innych rynkowych możliwości – np. wejście na rynek obiektów magazynowych. Tak czy inaczej, wygląda na to, że boom budowlany wkrótce zacznie się kończyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.