Właściciele iPhone'ów bezbronni jak dzieci. Wystarczy jeden SMS, żeby zawiesić im telefon na dobre

Wiadomość z sekwencją hinduskich znaków może permanentnie zawiesić każdego iPhone'a.
Wiadomość z sekwencją hinduskich znaków może permanentnie zawiesić każdego iPhone'a. Fot. 123rf.com
Problem dotyczy zarówno systemu iOS, jak i macOS: wystarczy krótka wiadomość z użyciem znaków z alfabetu indyjskiego języka Telugu, żeby wprawić ich urządzenia w nieustanny ciąg restartów, co – jak twierdzą branżowe serwisy – może prowadzić nawet do konieczności reinstalacji systemu.

Nie chodzi tylko o SMS i tylko iPhone'y. Jak wylicza portal Niebezpiecznik.pl do permanentnego zablokowania telefonu można doprowadzić, wysyłając sekwencję poprzez Messengera, WhatApp, Outlooka, Twittera, Gmaila (również na kompluterach Apple). W efekcie następuje co najmniej „crash” aplikacji, czyli jej niekontrolowane wyłącznie się. Po czym może nastąpić coś, co w slangu nosi nazwę „petli śmierci”: aplikacja ponownie się uruchamia, po czym raz jeszcze zamyka, znów uruchamia i znów zamyka. I tak w kółko. – Aplikacje po crashu próbują same wstać, ładując jeszcze raz, automatycznie, te same dane, które crash spowodowały – tłumaczy Niebezpiecznik.pl.

Wystarczy wiadomość z sekwencją znaków kodowanych w następujący sposób: U+0C1C U+0C4D U+0C1E U+200C U+0C3E. To odpowiedniki znaków z języka Telugu. Niebezpiecznik.pl poleca w takiej sytuacji podłączyć smartfon do komputera iMac i skasować wiadomość z poziomu aplikacji desktopowej. Ostatecznie można poprosić kogoś o wysłanie nowej wiadomości w danej aplikacji – byleby bez indyjskich znaków – i wtedy spróbować restartu.

Jeżeli to nie wystarczy, w skrajnych przypadkach konieczna będzie reinstalacja systemu lub... cierpliwość. W przyszłym miesiącu będzie dostępna wersja beta systemów iOS11.3 oraz macOS 10.13.4, w których problem został rozwiązany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.