Właściciele iPhone'ów bezbronni jak dzieci. Wystarczy jeden SMS, żeby zawiesić im telefon na dobre

Wiadomość z sekwencją hinduskich znaków może permanentnie zawiesić każdego iPhone'a.
Wiadomość z sekwencją hinduskich znaków może permanentnie zawiesić każdego iPhone'a. Fot. 123rf.com
Problem dotyczy zarówno systemu iOS, jak i macOS: wystarczy krótka wiadomość z użyciem znaków z alfabetu indyjskiego języka Telugu, żeby wprawić ich urządzenia w nieustanny ciąg restartów, co – jak twierdzą branżowe serwisy – może prowadzić nawet do konieczności reinstalacji systemu.


Nie chodzi tylko o SMS i tylko iPhone'y. Jak wylicza portal Niebezpiecznik.pl do permanentnego zablokowania telefonu można doprowadzić, wysyłając sekwencję poprzez Messengera, WhatApp, Outlooka, Twittera, Gmaila (również na kompluterach Apple). W efekcie następuje co najmniej „crash” aplikacji, czyli jej niekontrolowane wyłącznie się. Po czym może nastąpić coś, co w slangu nosi nazwę „petli śmierci”: aplikacja ponownie się uruchamia, po czym raz jeszcze zamyka, znów uruchamia i znów zamyka. I tak w kółko. – Aplikacje po crashu próbują same wstać, ładując jeszcze raz, automatycznie, te same dane, które crash spowodowały – tłumaczy Niebezpiecznik.pl.

Wystarczy wiadomość z sekwencją znaków kodowanych w następujący sposób: U+0C1C U+0C4D U+0C1E U+200C U+0C3E. To odpowiedniki znaków z języka Telugu. Niebezpiecznik.pl poleca w takiej sytuacji podłączyć smartfon do komputera iMac i skasować wiadomość z poziomu aplikacji desktopowej. Ostatecznie można poprosić kogoś o wysłanie nowej wiadomości w danej aplikacji – byleby bez indyjskich znaków – i wtedy spróbować restartu.

Jeżeli to nie wystarczy, w skrajnych przypadkach konieczna będzie reinstalacja systemu lub... cierpliwość. W przyszłym miesiącu będzie dostępna wersja beta systemów iOS11.3 oraz macOS 10.13.4, w których problem został rozwiązany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.