„Musisz być cwaniakiem, inaczej nie przetrwasz”. Fiskus wywołał trzęsienie ziemi na ogromnym targowisku

Centrum Handlowe Fashion Ptak w Rzgowie.
Centrum Handlowe Fashion Ptak w Rzgowie. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Najpierw przez Centrum Handlowe Ptak w Rzgowie przeszła fala kontroli Krajowej Administracji Skarbowej. Gwóźdź do trumny tego specyficznego bazaru wbił anonimowy bloger, który opisał kulisy handlu na targowisku – będącym odpowiednikiem centrum handlowego w Wólce Kosowskiej – nie pomijając kontrowersyjnych detali.

Bilans kontroli fiskusa w Centrum Handlowym Ptak (a także w Głuchowie i Tuszynie) prezentuje się imponująco: 28 mandatów karnych (choć łączna kwota może nie największa: 10 tys. zł), kilkanaście spraw karnoskarbowych, kilka nowych kontroli celno-skarbowych, cztery próby sprzedaży podrabianej odzieży i galanterii, wreszcie 3 tysiące zarekwirowanych podróbek, a do tego kilkadziesiąt przypadków prowadzenia działalności gospodarczej bez zgłoszenia – no i, rzecz jasna, handel bez wystawiania paragonów czy faktur oraz rejestrowania obrotu na kasie fiskalnej.

Ziemia pod rzgowskim targowiskiem zatrzęsła się mniej więcej miesiąc temu – choć oficjalnie KAS rozpoczęła swoją kontrolę 11 lutego. – Przyjechali starymi samochodami oklejonymi napisami „Urząd Celny”. Na ptaku popłoch, ale tylko na stoiskach handlujących podróbami. (…) Jest kilka stoisk, które praktycznie w biegu trzaskały drzwiami, kratami i pracowników wyrzucało na korytarz bez kurtek – opisuje wspomniany na wstępie bloger.

– Jedna z firm, która słynie wśród naszej społeczności ze sprzedaży podrób, m.in. kurtek Moncler czy Gucci, tak mocno się usrała, że walili głupa na stołówce ptakowej, że niby są klientami detalicznymi i przyszli oglądać towar na ptaku. Zapomnieli tylko, że szef i szefowa w całym tym zamieszaniu jest w klapkach, a przecież jest styczeń – dorzucał bezimienny kronikarz rzgowskiego megabazaru.


Zarówno z relacji blogera, jak i szczątkowych danych zebranych przez urzędników KAS wyłania się obraz targowiska kompletnie wyjętego spod prawa. Nie chodzi o kilkadziesiąt przypadków nieewidencjonowanej sprzedaży – taki proceder miał tam być na porządku dziennym. Towar nie pochodził z importu lecz przemytu, był sprzedawany bez wystawiania jakichkolwiek dokumentów lub na bazie dokumentów nijak odpowiadających realiom, np. produkty warte kilkaset złotych były formalnie sprzedawane za kilkanaście złotych.

– Szef nakazał, że NIKT nie opuszcza stoiska bez faktury VAT! – relacjonuje efekty kontroli bloger. – Problem zaczął się robić gdzie indziej. Nagle księgowa mojego ukochanego pracodawcy wykonała telefon i oznajmiła, że przez ostatnie dwa tygodnie zrobiliśmy obrót na fakturach większy niż przez cały ROK. Wiecie, co to oznacza? – dodawał.

Dziś fiskus jest już zadomowiony w Rzgowie na stałe. W ubiegłym tygodniu skontrolowano ponad 1600 kursujących na targowisko aut, w centrum działa punkt informacyjny służb podatkowych, radiowęzeł ma na okrągło przypominać sprzedawcom i klientom, że „należy posiadać przy sobie zawsze dokument potwierdzający zakup towaru”. – Musisz być cwaniakiem, bo inaczej nie przetrwasz tu miesiąca, a państwo i podatki to największy wróg – opisuje atmosferę centrum jego kronikarz.

Centrum Handlowe Ptak poniosło w tej nierównej batalii z państwem porażkę – czas pokaże, czy przejściową czy ostateczną. Ale wygląda też na to, że i bloger, który rozpalił internet swoimi wpisami, musiał zwinąć manatki – jego wpis zniknął, choć można go jeszcze odnaleźć w dziesiątkach kopii rozsianych po sieci.

Ale być może jeszcze powróci. – Założyłem ten blog, aby odpokutować, co nawywijałem i będę opisywał tu profile i działalności wszystkich firm, które nieuczciwie grają na rynku – pisał wszakże. – Jak trafię na wasz profil (…) i wiem, że kupujecie na jednym ze stoisk bez faktur, nie wystawiacie paragonów albo po cenach uznam, że niemożliwe jest, aby to było uczciwe – wylądujecie tutaj. Na mojej liście pokuty za własne grzechy – dorzucał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.