Wyszukiwarka Google już nie będzie taka sama: usuwa dwie popularne funkcje

Google ogranicza możliwość wyszukiwania zdjęć: niektóre funkcjonalności wyszukiwarki nie będą już dostępne.
Google ogranicza możliwość wyszukiwania zdjęć: niektóre funkcjonalności wyszukiwarki nie będą już dostępne. Fot. 123rf.com
Google od lat miał kłopoty z właścicielami praw do zdjęć lądujących w sieci. Najgroźniejszym przeciwnikiem była legendarna agencja Getty Images, dla której pracuje elita fotoreporterów z całego świata i którą poskarżyła się na amerykańskiego giganta do Komisji Europejskiej. To pod presją GI – ale i drobniejszych graczy – Google nie będzie już udostępniać dwóch poręcznych funkcji, z jakich mogliśmy wcześniej korzystać.


Problem od lat polegał na tym, że część użytkowników Google omijała prawo: wyszukiwali chronione prawem autorskim znane fotografie wysokiej rozdzielczości, by móc skorzystać z możliwie najlepszej rozdzielczości kopii – ale bez znaku wodnego - podkreśla portal conowego.pl.

Google postanowiło pójść twórcom na rękę: z wyników wyszukiwania obrazów zniknęła już funkcja „Pokaż obraz”, dzięki której wybrane zdjęcie pojawiało się w osobnym oknie wyszukiwarki w pełnej dostępnej rozdzielczości. Oczywiście, to nie rozwiązuje problemu całkowicie – użytkownik może wciąż wejść na stronę internetową z plikiem i zobaczyć go tam w pełnej okazałości. Będzie to natomiast znacznie bardziej czasochłonne.

Druga funkcja, która jest przeznaczona do kasacji w najbliższym czasie, to wyszukiwanie obrazem. Do tej pory użytkownicy mogliby szukać podobnych obrazów „wrzucając” do Google plik zdjęciowy lub link do niego. W tej chwili nie znajdziemy już funkcji dalszego wyszukiwania obrazem przy już znalezionych zdjęciach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby