Jak dostaniesz pracę, to i mieszkanie. Oto propozycja jednego z największych miast w Polsce

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna odnotowała w ubiegłym roku rekord inwestycji.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna odnotowała w ubiegłym roku rekord inwestycji. Fot. Anna Lewańska / Agencja Gazeta
Katowice idą na całość. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna odnotowała w ubiegłym roku rekordowe wyniki, więc miasto chce pójść za ciosem. Szefowie strefy, i zapewne ratusz, chcieliby ściągnąć do miasta inwestorów oraz możliwie jak najbardziej wykwalifikowaną kadrę. I nie przebierają w środkach. – Ktoś, kto zacznie u nas pracować, dostanie mieszkanie. Albo odwrotnie: ktoś, kto dostanie u nas mieszkanie, dostanie pracę – zapowiada prezes KSSE, Janusz Michałek.

W zeszłym roku KSSE przyciągnęła inwestycje warte 3 miliardy. – Nie zwalniamy tempa. W tym roku wydaliśmy już kilkanaście nowych zezwoleń na prawie kilkanaście milionów. Jeśli pójdziemy w takim tempie, to utrzymamy dotychczasowe wyniki albo będzie nawet lepiej – komentował wyniki KSSE Michałek w rozmowie z portalem PulsHR.pl. Katowice nie chcą jednak „iść w ilość” lecz w jakość. – Chcemy przyciągać inwestycje, w których miejsce pracy jest wysokopłatne, specjalistyczne. Tworzy dwa, trzy, a może nawet pięć nowych miejsc pracy w swoim otoczeniu – zapowiadał.

Dlatego KSSE chce w tym roku stworzyć 5-6 tysięcy takich posad. Żeby jednak to osiągnąć – i to w sytuacji, gdy o podobne specjalistyczne inwestycje walczy praktycznie każdy duży samorząd – katowiczanie chcą sięgnąć po dodatkowe zachęty: szkolnictwo branżowe, możliwości łączenia pracy z kształceniem na miejscowych uczelniach – z pewnością zatrudnienia po skończeniu nauki.

Ba, katowiczanie chcą włączyć do swojego programu zachęt ofertę programu Mieszkanie Plus. – Kto zacznie u nas pracować, dostanie mieszkanie. Albo odwrotnie: kto dostanie u nas mieszkanie, dostanie pracę. Chcemy, żeby było to powiązane. To spowoduje, że taki specjalista tu zostanie, przynajmniej na jedno pokolenie. A może kogoś pozna, założy rodzinę. Rodzina się powiększy, a nasz region rozwiąże w ten sposób problem demograficzny, przed którym stoimy – zapewniał Janusz Michałek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.