Rzuć pracę, póki możesz. Polskie badania mówią, że w niej miliona się nie dorobisz

Pracując na etacie nie dorobisz się miliona. Szanse masz tylko, jako przedsiębiorca
Pracując na etacie nie dorobisz się miliona. Szanse masz tylko, jako przedsiębiorca Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Pewnie chcesz mieć majątek wart ponad milion złotych. Jeśli tak, to unikaj pracy najemnej – nie idź na etat do firmy. Lepiej załóż własną firmę – takie wnioski płyną z badania Narodowego Banku Polskiego.


Kto zarabia najwięcej?
Badania wziął pod lupę Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. Z opracowania „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” wyciągnął wniosek wynika, że majętność gospodarstw domowych, gdzie dominuje praca najemna, wynosi jedną trzecią tego, co w rodzinach uzyskujących główny dochód z samozatrudnienia.

Kolejnym przepisem na bogactwo jest wykształcenie. Mity o bogatych przedsiębiorcach, którzy rzucili studia na rzecz prowadzenia własnej firmy są bardzo romantyczne, ale statystyka ich nie potwierdza. W gospodarstwach domowych, gdzie osoba referencyjna (ankietowany) ma wykształcenie wyższe, zgromadzony majątek netto jest średnio ponad dwukrotnie większy (563 tys. zł) niż tam, gdzie dominuje wykształcenie podstawowe (248 tys. zł).

Z badania NBP wiemy też, że wiek sprzyja bogaceniu się – osoby starsze (ale do 64 lat) mają wyższy majątek niż młodsze.

Jak zostać milionerem?
Mimo wszystko najważniejszym warunkiem bycia zamożnym jest status na rynku pracy. Średni majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce to 417 tys. zł, a mediana (połowa ma mniej, a połowa więcej) wynosi 263 tys.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ludzi zatrudnionych na etacie, to średni majątek ich gospodarstwa wynosi 369 tysięcy złotych. A samozatrudnieni mają prawie 3 razy więcej – 1,073 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.