Oto efekt zaniechania szczepień: wraca wytępiona już choroba. Czterokrotny wzrost zachorowań

W zeszłym roku odnotowano w Europie czterokrotny wzrost zachorowań na odrę.
W zeszłym roku odnotowano w Europie czterokrotny wzrost zachorowań na odrę. Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
W 2017 roku czterokrotnie wzrosła liczba zachorowań na odrę w Europie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w zeszłym roku odnotowano na naszym kontynencie 21 tysięcy zachorowań, niemal czterokrotnie więcej niż rok wcześniej.

Epidemię odnotowano w piętnastu państwach – z czego w największym stopniu są na nią narażone Włochy, Rumunia i Ukraina, na które przypada po 5000 przypadków. WHO nie ma wątpliwości co do przyczyn zjawiska: odpowiada za nią spadek liczny szczepień, przerwy w dostawach szczepionek, brak odpowiedniego nadzoru nad rozwojem choroby.

Antyszczepionkowcy a powracające choroby

Jak przypomina forsal.pl jedynym remedium na odrę pozostaje szczepionka MMR, uodparniająca na odrę, świnkę i różyczkę. Z doświadczeń brytyjskich – gdzie liczbę przypadków udało się „zbić” do poziomu poniżej trzystu – wynika, że poziom immunizacji musi wynosić około 90 proc. populacji.

To jednak statystyka. W praktyce liczba osób zaszczepionych powinna wynosić 95 proc. – wtedy nie występują nawet miejscowe źródła epidemii.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.