Jak poinformowało Office of National Statistics (brytyjski odpowiednik GUS), zaledwie 5 proc. pracowników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej zdecydowało się opuścić w ubiegłym roku Wielką Brytanię.
Dane ONS wskazują, że niewielu pracowników opuszcza Wyspy. Pojawiały się głosy, że obcokrajowcy będą masowo znikać z Wielkiej Brytanii w obawie przed mającym nastąpić "Brexitem". A pracowników pochodzących z Europy Zachodniej nawet przybyło. Poziom zatrudnienia mieszkańców tej części kontynentu wzrósł o 8 proc.
Najbardziej dynamiczny wzrost obserwowany jest w grupie pracowników pochodzących z Rumunii i Bułgarii. Przybyło ich aż o 28 proc. i obecnie stanowią 364 tys. zatrudnionych.
Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii
Szczegółowe dane przedstawione przez ONS wskazują, że w Wielkiej Brytanii zatrudnienie wzrosło[/b] o 328 tys. osób i wynosiło w 2017 roku 32,2 mln osób. Wśród nich 28,7 mln stanowią Brytyjczycy, a 3,5 mln obcokrajowcy. Z danych wynika również, że wśród nowozatrudnionych 294. tys. to obywatele Wielkiej Brytanii, a 33 tys. to pracownicy spoza niej.
Polacy nie chcą wracać do kraju
Nie sprawdziły się zatem przewidywania, że znaczny spadek bezrobocia, podwyżki wynagrodzeń i program 500 plus przyczynią się do powrotu Polaków z emigracji. Również czekający nas „Brexit” nie zwiększył tempa wyjazdów z Wysp.