Od tego roku obowiązek przesyłania fiskusowi JPK_VAT (Jednolity Plik Kontrolny) dotyczy już wszystkich przedsiębiorców, nawet tych najmniejszych. Termin przesyłania elektronicznego dokumentu za styczeń upłynął w poniedziałek. Ministerstwo Finansów jest zadowolone z uzyskanych wyników.
Cytowana w komunikacie Ministerstwa Finansów minister Teresa Czerwińska podziękowała wszystkim przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie. Jak podkreśliła, analiza JPK będzie skutkowała zmniejszeniem się kontroli w firmach, zapewni uczciwą konkurencję i jeszcze bardziej uszczelni system finansowy w zakresie podatku VAT.
Z pierwszych informacji przekazanych przez ministerstwo wynika, że ze obowiązku w terminie wywiązało się 93-95 proc. firm.
Czym jest JPK_VAT? Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów w celu uszczelnienia systemu podatkowego. JPK to księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w określonym formacie, które podatnik musi przechowywać na wypadek kontroli urzędu skarbowego. Składa się łącznie z 6 struktur.
Od 1 stycznia 2017 obowiązek ten dotyczył firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które w co najmniej jednym z dwóch poprzedzających latach obrotowych zatrudniali średniorocznie 10 lub więcej pracowników i osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w wysokości co najmniej 2 milionów euro. Od stycznia 2018 obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców.
Osoba, która nie złoży JPK w terminie naraża się na karę grzywny do 120 stawek dziennych. Stanie się tak w przypadku, w którym urząd zakwalifikuje taki czyn jako przestępstwo skarbowe.
Czy da się uniknąć kary za niezłożenie JPK_VAT w terminie?
Jak informuje portal „Gazeta.pl”, można uniknąć kary za przekroczenie terminu. W tym wypadku tak jak przy składaniu innych zeznań podatkowych, należy bezpośrednio w urzędzie skarbowym złożyć „czynny żal”. Jest to dokument, w którym pisemnie wyjaśniamy przyczyny opóźnienia.
Jak na razie resort finansów nie planuje jednak nakładania kar za opóźnienia. Głównie ze względu na to, że dla wielu małych firm przygotowanie JPK_VAT może stanowić kłopot. Dlatego też KAS skupi się głównie na edukacji.