Nieoczekiwany zwycięzca zakazu handlu w niedziele. Psycholog: „Obłowią się, bo będziemy mieli więcej czasu”

Drugi wygrany nowych przepisów wydaje się jednak dość zaskakujący. Zdaniem prof. Czapińskiego będą nim stacje telewizyjne
Drugi wygrany nowych przepisów wydaje się jednak dość zaskakujący. Zdaniem prof. Czapińskiego będą nim stacje telewizyjne Tomasz Witkowski/Agencja Gazeta
Media zajmują się śledzeniem wpływu wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę na kondycję poszczególnych przedsiębiorstw i branż jeszcze od czasów, w których sama ustawa była w powijakach. Zazwyczaj kategoriami „wygrany-przegrany” obdziela się jednak firmy działające w branży handlowej. Prof. Janusz Czapiński prawdziwego zwycięzcę upatruje w zupełnie innym miejscu.

W wywiadzie dla „Wiadomości Handlowych” słynny polski psycholog stawia tezę, że przepisy zakazujące handlu w wybrane niedziele miesiąca promują dwa sektory. Jednym z nich jest, co wydaje się dość oczywiste, e-commerce. Część sieci odgraża się zresztą od pewnego czasu, że zamykając sprzedaż w sklepach stacjonarnych, umożliwią jednocześnie swoim klientom dokonanie zakupu poprzez internet.

– Prawo mówi o zakazie handlowania, a nie otwieraniu sklepów, więc prawdopodobnie niektórzy otworzą swoje salony w niedziele na zasadzie konceptów typu "show room". Będzie w nich można na przykład tylko przymierzyć ubrania, a zamówienie złożyć przez internet –zauważył przytomnie prezes Top Secret, Grzegorz Lipnicki.

Nieoczekiwany zwycięzca handlu w niedziele
Drugi wygrany nowych przepisów wydaje się jednak dość zaskakujący. Zdaniem prof. Czapińskiego będą nim stacje telewizyjne. – Rodacy zaczną przeznaczać więcej czasu np. na śledzenie niedzielnych seriali. To są trendy, ale nie wiem, w jakich wielkościach się wyrażą – zauważył. Dodał jednak, że nie odważy się stwierdzić, że dzięki temu czas oglądania telewizji przez przeciętnego Polaka wzrośnie z niemal trzech godzin do czterech. Psycholog stwierdza, że temu trendowi będzie sprzyjać społeczna norma, która mówi, że w dni święte nie należy pracować fizycznie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.