Łowy na pracowników sezonowych zaczęły się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Jest w czym przebierać

Ruszyły już pierwsze rekrutacje pracowników sezonowych.
Ruszyły już pierwsze rekrutacje pracowników sezonowych. Fot. 123rf.com
Sezon łowiecki zaczął się już w lutym – w Gdańsku poszukiwano pięćdziesięciu osób do sadzenia drzew w Szwecji, w tym tygodniu ruszy rekrutacja pracowników do hiszpańskiej sieci hoteli. Do lata jest kilka dobrych miesięcy, a w cenie są już kucharze, kelnerzy, pokojówki, animatorzy czasu wolnego czy robotnicy do zbiorów owoców.

Jak podkreśla portal pulshr.pl rekrutacje w poprzednich latach zaczynały się coraz wcześniej, ale w bieżącym roku wypadły wyjątkowo wcześnie. Stąd oferty dla 50 pracowników do Szwecji czy 180 osób, które mają szansę na zatrudnienie w Hiszpanii.

Praca sezonowa
Złożyły się na to dwa czynniki. Pierwszym są coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników na polskim rynku pracy – na polskich pracowników polują bowiem nie tylko zagraniczni pracodawcy, ale też i nasi rodzimi, próbujący „zaklajstrować” lukę w rynku pracy, szacowaną na 150 tysięcy wakatów.

Dodatkowo sezon urlopowy w kurortach śródziemnomorskich zacznie się lada chwila. Pierwsi turyści pojawiają się w Hiszpanii czy Włoszech nie w maju czy czerwcu lecz właśnie teraz – w marcu. – Sezon urlopowy za granicą trwa praktycznie od marca do listopada – tłumaczy na stronach pulshr.pl Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – Do tego dochodzą święta, ferie i wakacje, w związku z tym zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne – kwituje.

Pracami sezonowymi interesuje się też rząd. Dziś ma się zająć m.in. projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zakładającym pojawienie się nowych rodzajów umów dla osób pomagających przy zbiorach. Umowy mają być oskładkowane i obowiązywać nie dłużej niż cztery miesiące.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.