Kalendarz sprytnego podróżnika. Jak zaplanować wypady na ten rok, by zapłacić najmniej

Jak kupić najtańszy bilet lotniczy? Wszystko zależy od wyprzedzenia, z jakim zaczniemy go szukać. Trzeba też unikać lotów w weekendy, są na ogół o połowę droższe, niż w inne dni tygodnia
Jak kupić najtańszy bilet lotniczy? Wszystko zależy od wyprzedzenia, z jakim zaczniemy go szukać. Trzeba też unikać lotów w weekendy, są na ogół o połowę droższe, niż w inne dni tygodnia Foto: Pexels.com
Wylot do Portugalii najlepiej planować prawie rok wcześniej – tylko tak można zaoszczędzić poważne pieniądze na noclegu. Z kolei najtańsze bilety do Londynu i Paryża znajdziemy na 2 miesiące przed wylotem. Nigdy nie warto szukać lotów w weekendy i poniedziałki – potrafią być o połowę droższe niż zwykle.


To wyniki analizy przeprowadzonej przez wyszukiwarkę lotów i hoteli Kayak.pl. Jej eksperci wzięli pod lupę ceny milionów popularnych kierunków wyszukiwanych przez użytkowników. Wnioski to solidna porcja praktycznej wiedzy dla miłośników taniego podróżowania.

Z jakim wyprzedzeniem kupować bilety do popularnych miast Europy?
Ceny biletów lotniczych do europejskich miast najchętniej odwiedzanych przez Polaków, rządzą się różnymi prawami. Jeśli chcesz lecieć do Amsterdamu lub Mediolanu, podróż planuj bardzo wcześnie – najtańsze bilety kupisz na 6 miesięcy przed lotem. Wtedy są one o 45 – 50 proc. tańsze, niż w najdroższym okresie.

Dużo łatwiej dostać się do Londynu i Paryża. Te europejskie metropolie obsługują miliony pasażerów i turystów. Dlatego też najtańsze bilety dostaniemy już na 2 miesiące przed planowanym lotem. W ten sposób można oszczędzić 50 proc. w stosunku do ceny najdroższych lotów.

Kiedy do Azji czy USA

Jeśli chcemy przelecieć się poza Europę, to wskazane jest większe wyprzedzenie. Do 20 proc. całkowitego kosztu możemy zaoszczędzić na lotach do Tajlandii, ale pod warunkiem, że bilety kupimy na 10 miesięcy przed wylotem.


Z kolei Polacy podróżujący do najpopularniejszych miast Stanów Zjednoczonych, czyli Nowego Jorku, Los Angeles i Miami, aby zaoszczędzić jak najwięcej, powinni zarezerwować bilety na 7-9 miesięcy przed planowaną podróżą, kiedy loty na tych połączeniach są do 45 proc. tańsze niż w najdroższym miesiącu.

Ciekawa sytuacja jest lotami na Sri Lankę. Najlepsze ceny są na przeloty prowadzone przez zaledwie miesiąc.

Aby latać taniej, omijaj weekendy
Spory wpływ na cenę biletów lotniczych do najpopularniejszych wśród podróżujących z Polski miejsc mają dni tygodnia, w które odbywają się loty. Warto unikać bukowania biletów na loty weekendowe i poniedziałkowe. Loty do wszystkich miast europejskiego zestawienia wyszukiwarki są minimum 50 proc. tańsze w mniej oblegane dni tygodnia. Osoby wybierające się do Aten mogą zaoszczędzić nawet 72 proc. ceny biletu, jeżeli unikną pokusy lotu w sobotę i niedzielę. Podobne zasady obowiązują na lotach międzykontynentalnych.

W ilu gwiazdkach się przespać?
Identyczna sytuacja jest z noclegami. Rekordowe 9 - 11 miesięcy wyprzedzenia warto wziąć w przypadku Portugalii. Wtedy można najtaniej zarezerwować hotel w Lizbonie i Porto. Z zestawienia wynika, że najlepszy czas na wybór noclegu w większości najpopularniejszych miast świata to 1-2 miesiące przed planowanym przyjazdem.

Znacznie wcześniej hotel powinny zarezerwować osoby, które w 2018 roku planują pobyt w Tel Awiwie lub Phuket, gdzie noclegi są najtańsze na 4 miesiące przed przyjazdem, a także na Zanzibarze, gdzie najlepszym czasem na zarezerwowanie hotelu jest 5 miesięcy przed startem podróży.

W przypadku Rzymu wystarczy zaledwie miesięczne wyprzedzenie, aby zarezerwować hotel średnio 17 proc. taniej niż w najdroższym miesiącu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.