Chciał oszukać ZUS, ale oni znaleźli jego zdjęcia na Facebooku. Co tam się wyprawia!

ZUS znalazł oszusta na Facebooku. Na spotkania przychodził o kulach. Ale na zdjęciach w serwisie społecznościowym ujeżdżał mechanicznego byka
ZUS znalazł oszusta na Facebooku. Na spotkania przychodził o kulach. Ale na zdjęciach w serwisie społecznościowym ujeżdżał mechanicznego byka Flickr.com / Christina O'Haver (zdjęcie ilustarcyjne)
Niedawno wyszło na jaw, że urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzają osoby na zwolnieniach lekarskich. Teraz wiemy, jak wygląda to w praktyce. Najbardziej bezczelny oszust pobierał zasiłek na chorą nogę, a w tym czasie chodził po górach, jeździł na motocyklu, a nawet ujeżdżał mechanicznego byka.

Rąbka tajemnicy uchylają sami przedstawiciele ZUS w rozmowie z portalem Gorzowianin.com. W minionym roku w Gorzowie i całym województwie lubuskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował ponad 3 tysiące osób. Na jaw wyszły przypadki 200 oszustów, cofnięto im świadczenia i w ten sposób zaoszczędzono ponad pół miliona złotych.

Zdjęcia z wakacji
Najciekawszy okazał się przypadek mężczyzny, który w koncertowy sposób sam wystawił się na strzał. Na każdą wizytę do lekarza przychodził o kulach. Jednym z zaleceń, jakie otrzymał, było oszczędzanie chorej nogi. Ale na jego profilu na Facebooku pojawiły się zdjęcia z wyjazdu, na który wybrał się mężczyzna.

Urzędnicy nie mogli wyjść ze zdumienia, gdy zobaczyli go w Karpaczu. Tym bardziej, że nie był w sanatorium. Okazało się, że "chory" bez problemu chodził po górach, eksplorował szlaki turystyczne - zdecydowanie nie o kulach. Na dodatek wziął udział w rajdzie motocyklowym, a na Facebooka trafiły nawet jego zdjęcia dokumentujące ujeżdżanie mechanicznego byka.


Praca na zwolnieniu
W innym przypadku, pracownik zatrudniony w firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów otrzymał zwolnienie lekarskie z zaleceniami "chory może chodzić".

– Pracodawca podejrzewając, że pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę w ramach swojej działalności o tym samym profilu przez kilka dni śledził pracownika i nagrał kamerą jak „chory” wykonuje pracę w czasie orzeczonej niezdolności do pracy – mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.