Decyzja PIP zaskakuje. Jedna Biedronka w Polsce będzie mogła pracować w niedziele wolne od handlu

Przynajmniej jeden sklep sieci Biedronka może prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu.
Przynajmniej jeden sklep sieci Biedronka może prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu. Fot . Marcin Stępień / Agencja Gazeta
W środę Państwowa Inspekcja Pracy wydała oświadczenie, w którym uściśla informacje podane na wtorkowej konferencji prasowej. Chodzi o możliwość funkcjonowania sklepów spożywczych w niedziele objęte zakazem handlu.

Okazuje się, że zgodnie ze stanowiskiem PIP, na które powołuje się portal „Wiadomości Handlowe”, przynajmniej jeden sklep sieci Biedronka będzie mógł prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu. To sklep zlokalizowany na warszawskim Dworcu Centralnym.

Podczas wtorkowej konferencji Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy na pytanie o możliwość prowadzenia sprzedaży przez sklepy spożywcze zlokalizowane na terenie dworców, odpowiedziała: „Przyjmiemy, że tak”. Dlatego też wielu obecnych na konferencji mogło zrozumieć, że sklepy tego typu zostaną uznane za prowadzące bezpośrednią obsługę podróżnych (taki wyjątek zapisany w ustawie pozwala na prowadzenie handlu we wszystkie objęte zakazem handlu niedziele).

Handlować może tylko ta jedna Biedronka
Jednak już w środę, w oświadczeniu wydanym przez Państwową Inspekcję Pracy widnieje uściślenie, że deklaracja dotyczyła zaledwie jednego sklepu sieci Biedronka, położonego na Dworcu Centralnym w Warszawie. W dalszej części oświadczenia przesłanego do „Wiadomości Handlowych” widnieje zapis:

W tym wyraźnie określonym i zbadanym przypadku nie ma wątpliwości, że placówka ta jest zlokalizowana bezpośrednio w hali dworca i jej działalność może być uznana za służącą obsłudze podróżnych. Na tej podstawie nie można jednak przyjąć, że wszystkie sklepy należące do tej sieci położone na innych dworcach lub w ich pobliżu mogą prowadzić handel w niedzielę. Czytaj więcej


W oświadczeniu PIP informuje również, że każdy przypadek odnoszący się do zakazu handlu w niedziele będzie rozpatrywany indywidualnie, a kluczowe dla decyzji będzie położenie sklepu – bezpośrednio w budynkach dworcowych, czy też zintegrowanej z dworcem galerii handlowej. Zgodnie z wykładnią PIP, punkty handlowe zlokalizowane na terenie tych galerii handlowych nie pełnią funkcji bezpośredniej obsługi podróżnych.


Zwróciliśmy się z pytaniem do sieci Biedronka, czy zamierza skorzystać z możliwości handlu w tym jednym sklepie oraz, czy będzie próbowała ustalić, czy handel będzie też możliwy w innych sklepach zlokalizowanych na dworcach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.