Antybiotyki w hodowlach zwierząt: nowe, szokujące dane. A najgorsze, że nikt tego nie kontroluje

Według raportu NIK nie ma żadnej kontroli nad ilością podawanych w hodowlach zwierząt antybiotyków.
Według raportu NIK nie ma żadnej kontroli nad ilością podawanych w hodowlach zwierząt antybiotyków. Fot. Irek Cieślak / Agencja Gazeta
Jak ostrzega NIK, nikt nie panuje nad przyczyną podawania i dawkami stosowanych przez hodowców zwierząt antybiotyków. Proceder ten może sięgać nawet 80 proc. wszystkich hodowli.

Jak wskazuje raport Najwyższej Izby Kontroli, w województwie lubelskim antybiotyki wykryto w 70 proc. wszystkich hodowli. Jeszcze gorzej jest w przypadku samych ferm drobiu, ponieważ antybiotyki w sposób pozbawiony jakiejkolwiek kontroli podawano aż 80 proc. kurcząt i indyków.

Jak informuje „RMF24.pl”, kontrolerów najbardziej zaniepokoił przestarzały system nadzoru nad stosowaniem leków. Może on stwarzać możliwość nadużywania antybiotyków, które mają za zadanie przyspieszać wzrost zwierząt.

Przestarzałe przepisy
- Służby, które zajmują się nadzorem weterynaryjnym, nie są w stanie sprawdzić, czy leki są właściwie wykorzystywane - podkreśla prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Jak informuje dalej w swojej wypowiedzi, wspomniane służby nie miały odpowiednich narzędzi, przy pomocy których można było potwierdzić prawidłowość i w ogóle zasadność stosowania antybiotyków w hodowlach.

Wszystko to zdaniem prezesa NIK wynika z przepisów, które nie nakładają na hodowców wymogu prowadzenia szczegółowej ewidencji podawanych leków. Stąd też skali wykorzystywania leków w hodowli nie zna również Ministerstwo Rolnictwa.

NIK przyznaje, że widzi potrzebę pilnej zmiany przepisów dotyczących stosowania leków w hodowlach zwierząt.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.