Pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli zaplanować pracę do trzech niedziel w ciągu roku
Pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli zaplanować pracę do trzech niedziel w ciągu roku Kornelia Głowacka-Wolf
Reklama.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy od miesięcy pracuje nad projektem nowego kodeksu pracy i z każdą kolejną propozycją, która wydostaje się na światło dzienne za pośrednictwem mediów, atmosfera wokół niej gęstnieje. Pisaliśmy już o tym, że rząd chce m.in. zmusić pracowników do wykorzystywania całości urlopu w jednym roku kalendarzowym i wprowadzić konta czasu pracy, dzięki którym pracodawca mógłby sam decydować kiedy wypłacić pieniądze za nadgodziny. Teraz w projekcie pojawił się kolejny zapis, który pracownikom raczej nie przypadnie do gustu.
Pracujące niedziele
– Pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli zaplanować pracę do trzech niedziel w ciągu roku – donosi poniedziałkowy „Fakt”. Nie będą przy tym zobowiązani do pytania się o zgodę swoich pracowników. Propozycja nie dotyczy świąt i osób zatrudnionych w handlu.
Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać w dużych firmach. Tam do zagospodarowania będzie aż 6 niedziel, ale na pracę w ich trakcie pracownicy będą już musieli wyrazić zgodę.
Za pracę w 7. dniu tygodnia pracownikowi będzie się należeć dodatkowy dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 275 proc. dniówki (dzisiaj jest to równe 200 proc.).
Teraz projekt kodeksu pracy i kodeksu zbiorowego pracy ma trafić do ministerstwa pracy. Dopiero wtedy politycy partii rządzącej zadecydują, czy wejdą one w życie w obecnie proponowanym kształcie.