W sieci można znaleźć sporo informacji o firmach, które sprzedają specjalnie szyfrowane telefony, które mają ułatwiać kontakty pomiędzy osobami ze świata przestępczego. Z opisu wynika, że chodzi tu zarówno o urządzenia marki BlackBerry, jak również te z Androidem.
Jedną z takich firm ma być między innymi Phantom Secure, która przygotowywała telefony Blackberry oraz te z zainstalowanym Androidem specjalnie dla bossów mafijnych. Każde z takich urządzeń jest pozbawiane mikrofonu i kamery, jak również funkcji GPS. W tych telefonach nie da się również przeglądać stron internetowych ani korzystać ze standardowych komunikatorów.
Na tak przygotowanym smartfonie Phantom Secure instalował oprogramowanie Pretty Good Prvacy, które umożliwiało wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości. Służyć temu miały serwery w Panamie i Hong-Kongu, ponieważ organy policyjne tych państw nie współpracują z policją innych państw świata. Oprogramowanie takie umożliwia również zdalne wyczyszczenie całej pamięci urządzenia.
Prowokacja kanadyjskiej policji
Jak informuje portal „Vice.com”, w celu złapania przedstawicieli firmy na gorącym uczynku, kanadyjska policja zorganizowała specjalną akcję prowokacyjną. Funkcjonariusz udający handlarza narkotyków skontaktował się z Phantom Secure i zakupił jedno z ich urządzeń.
Jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji upewnił się, czy ze smartfona będzie mógł wysyłać bezpieczne wiadomości jak np. informację „wysyłamy MDMA do Montrealu”. Na to pytanie uzyskał odpowiedź twierdzącą.
Następnie podczas udawanego przerzutu policja poinformowała sprzedawcę telefonu o wpadce, w wyniku której aresztowano posiadacza telefonu. Phantom Secure zareagował natychmiast czyszcząc zdalnie całą pamięć urządzenia.
Wskutek całej akcji władze aresztowały założyciela Phantom Secure. Najważniejszym z zarzutów, które mu postawiono jest założenie firmy, której głównym celem było ułatwianie prowadzenia działalności przestępczej.