Zakaz handlu to nie wszystko. Nowy zakaz może nas zawrócić do czasów PRL

Bimbrownia odkryta w 2002 r. w Puszczy Knyszyńskiej.
Bimbrownia odkryta w 2002 r. w Puszczy Knyszyńskiej. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Równolegle z zakazem handlu w niedzielę, w życie weszło prawo, na mocy którego samorządy będą mogły uniemożliwić na swoim terenie sprzedaż alkoholu po godzinie 22. Nowelizacja weszła w życie z końcem ubiegłego tygodnia – i jak twierdzi dziennik „Rzeczpospolita”, błyskawicznie może stać się rzeczywistością w wielu miejscach w Polsce.

– W poniedziałek rozmawiałem o tym z prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, która jest zdecydowanie za – podkreśla w rozmowie z gazetą „Rzeczpospolita” szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), Krzysztof Brzózka. Jego zdaniem, to zaledwie wierzchołek góry lodowej: restrykcje na sprzedaż alkoholu między 22 wieczorem a 6 rano rozważa wiele innych samorządów, od małych miejscowości po duże miasta. Tamtejsze władze powołują się na skargi mieszkańców na zakłócanie porządku w okolicach sklepów z alkoholem.

Meliny, handel obwoźny, bimbrownictwo
Obostrzenia objęłyby punkty handlowe – późnym wieczorem można by napić się alkoholu wyłącznie w lokalach gastronomicznych. Dla Polskiej Izby Handlu to strzał w stopę. – To złe prawo i powtarzaliśmy to wielokrotnie podczas prac nad nowelizacją ustawy – cytuje „Rzeczpospolita” dyrektora generalnego PIH, Macieja Ptaszyńskiego. – Bardzo nas ciekawi, jak gminy podejdą np. do sprzedaży alkoholu w sklepach na stacjach paliw. To prawo nie odpowiada na potrzeby mieszkańców, ponieważ takie kwestie, jak porządek w okolicach sklepów reguluje się zupełnie inaczej. Tymczasem wprowadzono coś, co uderzy głównie w małe sklepy, obecnie pracujące zazwyczaj do godziny 23 – dodaje szef PIH.

Przed wejściem w życie zakazu handlu tygodniami dyskutowano o tym, jak będzie on obchodzony przez co sprytniejsze sklepy. Nie inaczej jest tym razem: handlowcy przewidują renesans nielegalnego obrotu alkoholem – od powrotu nie widzianych od czasów PRL „melin”, przez handel obwoźny, budowanie sklepów tuż za granicą danej jednostki samorządowej aż po rozkwit bimbrownictwa.


Nowy zakaz uderzy we wszystkie sklepy, ale najbardziej – w te najmniejsze. Firma badawcza CRM twierdzi, że w nich alkohol stanowi 25 proc. wartości sprzedaży i 32 proc., jeśli chodzi o udział w liczbie transakcji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.