Finansowa recydywa. Gigantyczna kara dla jednego z największych polskich ubezpieczycieli

Praktyki towarzystw ubezpieczeniowych budzą coraz większe obiekcje KNF i innych instytucji, jak Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.
Praktyki towarzystw ubezpieczeniowych budzą coraz większe obiekcje KNF i innych instytucji, jak Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Fot. Łukasz Wadłowski / Agencja Gazeta
Aż 560 tysięcy złotych. Takiej wysokości karę będzie musiało zapłacić jedno z najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Firma najwyraźniej ma złą passę: to już druga wielotysięczna kara od początku tego roku.

Przyczyna jest trywialna: „wyznaczanie składki ubezpieczeniowej w wysokości, która nie zapewniała co najmniej wykonania wszystkich zobowiązań z umów ubezpieczenia i pokrycia kosztów wykonywania działalności ubezpieczeniowej zakładu ubezpieczeń w ubezpieczeniach grupy 3”, a więc obejmującej „ubezpieczenia casco pojazdów lądowych, z wyjątkiem pojazdów szynowych, obejmujące szkody w pojazdach szynowych”.

Problemy z ubezpieczeniami
Zarzuty wobec Generali związane są wydarzeniami z lat 2013 i 2015, ale z niedawnego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że nieprawidłowości są w branży ubezpieczeniowej powszechne – i są na porządku dziennym. W przypadku Generali, jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, KNF miał też zastrzeżenia dotyczące działań z grupy 10, a więc „ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z wyłączeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika”, z lat 2011-2015.

Kilka tygodni temu Generali zostało już ukarane przez Komisję karą wysokości 97 tysięcy złotych. Wówczas była to konsekwencja naruszenia ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, „w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnieniu obowiązków informacyjnych”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.