Co za wolta w kodeksie pracy! Eksperci przed głosowaniem wepchnęli do projektu „istotne zmiany na korzyść pracodawców”

Projekt indywidualnego prawa pracy dość istotnie zmienił swoje brzmienie na korzyść pracodawców
Projekt indywidualnego prawa pracy dość istotnie zmienił swoje brzmienie na korzyść pracodawców Patryk Ogorzałek/Agencja Gazeta
Prace nad nowym kodeksem pracy trwają od miesięcy i wzbudzają bardzo wiele (nie zawsze zdrowych) emocji. W ubiegłym tygodniu złożona z ekspertów Komisja Kodyfikacyjna uchwaliła jego ostateczny kształt i wysłała do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. „Rzeczpospolita” ustaliła jednak, że na ostatniej prostej w projekcie doszło do kilku ważnych zmian.

Z informacji, do których dotarł dziennik wynika, że projekt indywidualnego prawa pracy "uległ dość istotnym zmianom na korzyść pracodawców".

Zmiany w projekcie kodeksu pracy
Poprawki wprowadzone zostały tuż przed ostatecznym głosowaniem w dwóch miejscach. Pierwsza z nich polega na modyfikacji art. 1, 7 i 48 projektu kodeksu pracy, w którym pojawiło się pojęcie zatrudnienia niepracownicznego. Komisja chciała walczyć z praktyką zatrudniania pracowników na umowy-zlecenia i wysyłania ich na samozatrudnienie. Teraz otworzyła jednak furtkę dla osób zarabiających pięciokrotność minimalnej stawki godzinowej, czyli ok. 70 zł na godzinę (11 tys. zł brutto miesięcznie). W ich przypadku pracodawcy nie będą zmuszani przez prawo do oferowania umów o pracę. „Rzeczpospolita” szacuje, że dzięki temu na kontraktach cywilnoprawnych będzie mogło pracować ok. 300 tys. osób.

Druga zmiana dotyczy kontrowersyjnego przepisu mówiącego, że właściciel niewielkiej firmy (do 10 osób) będzie miał prawo do zwolnienia pracownika bez uzasadnienia. Żeby skorzystać z nowej ścieżki pracodawca będzie musiał jednak sięgnąć głębiej do kieszeni i wypłacić zwalnianej osobie odprawę. Komisja w art. 18 projektu zaproponowała jednak, by sądy przy interpretacji zwracały uwagę nie tylko na interes zatrudnionych, ale również na wolność prowadzenia działalności gospodarczej. Komisja chce, by interesy obu stron zostały „proporcjonalnie wyważone”.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.