Kultowa polska firma odzieżowa broni się przed bankructwem. Ratunek? Chce wrócić do korzeni

Wspólny salon marek odzieżowych Tiffi i Próchnik w Warszawie
Wspólny salon marek odzieżowych Tiffi i Próchnik w Warszawie Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Zarząd spółki Próchnik S.A przyznał, że firmie grozi niewypłacalność. W komunikacie giełdowym spółka podała, że złożyła już w sądzie wniosek o przeprowadzenie restrukturyzacji w postępowaniu sanacyjnym, co ma na celu „uniknięcie ogłoszenia upadłości”.

Próchnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku odzieżowym i jednocześnie weteran warszawskiej giełdy – ostatnia spółka, która pamięta pierwszą sesję 16 kwietnia 1991 roku. Za chwilę firma będzie świętować 27. rocznicę na GPW – i niewykluczone – że ostatnią.

– Utrata możliwości regulowania zobowiązań jest wynikiem zsumowanych z wielu lat efektów nieskutecznej realizacji decyzji strategicznych, które w związku z tym nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – podkreśla w komunikacie Próchnik. W związku z tym spółka zamierza zbyć składniki majątku, które nie są bezpośrednio związane z prowadzeniem podstawowej działalności. Oprócz tego łódzkie przedsiębiorstwo zamierza się również pozbyć swojej marki Rage Age i skoncentrować się na sprzedaży okryć wierzchnich. Czyli w skrócie – wrócić do swoich korzeni.

Słabe wyniki finansowe Próchnika
Zarząd firmy uspokaja, że najbliższa wypłata odsetek obligacji nie stanowi zagrożenia dla dalszej egzystencji spółki. – Emitent posiada wystarczające i rzeczywiste składniki majątku trwałego, które w chwili obecnej stanową zabezpieczenie zobowiązań Obligatariuszy z tytułu posiadanych Obligacji. Zdaniem Zarządu Emitenta, składniki te winny być przeznaczone do zapewnienia dalszego funkcjonowania i rozwoju Spółki, co w konsekwencji pozwoli na zaspokojenie wszystkich wierzycieli Spółki w większym stopniu – zauważa jednak w komunikacie.


Próchnik podał, że przez trzy pierwsze kwartały 2017 roku zanotował 12,3 mln złotych straty netto. Rok wcześniej bilans były pozytywny – 2,4 mln złotych netto na plusie. Sytuacja firmy na rynku jest bardzo trudna - jej rywale Vistula, Wólczanka i Bytom działają obecnie w ramach jednej grupy, której wartość szacuje się na ok. 600 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.