Polka robi na świecie furorę ludowymi ozdobami z XIX wieku. „W Polsce są niedocenione i kurzą się w skansenach”

O wyrobach Polki piszą dzisiaj magazyny wnętrzarskie na całym świecie
O wyrobach Polki piszą dzisiaj magazyny wnętrzarskie na całym świecie facebook.com/Karolina Merska
Czy ozdobami domowymi inspirowanymi XIX-wieczną modą z Łowicza można zachwycić koneserów sztuki z USA i Europy Zachodniej? Okazuje się, że jak najbardziej. Udało się to Karolinie Merskiej. O wyrobach Polki piszą dzisiaj magazyny wnętrzarskie na całym świecie.

– Mówią na to "padżaki", ale staram się ich uczyć polskiej wymowy: "pah-yonk-ee" – opowiada „Noizz” Karolina Merska. Polka odkrywa dla świata na nowo ozdoby znane z XIX-wiecznych chat. Swoim wyglądem przypominają żyrandol – ale łączy go z nim tylko fakt, że oba przedmioty zawiesza się pod sufitem. Pająki są bowiem zrobione ze słomy, bibuły i papieru.

Pająki z Łowicza
– Pierwszy pająk robiono po żniwach na święta Bożego Narodzenia. Potem spalano go na wiosnę, żeby na Wielkanoc powiesić nowy. Były dekoracją domu, miały przynieść dobry plon w następnym roku oraz zdrowie i szczęście – opisywała ich dawne przeznaczenie „Wysokim Obcasom”.

Polka swoje pierwsze pająki zbudowała 3 lata temu na podstawie zdjęć zamieszczonych w książkach opisujących tradycje ludowe, a pierwsze zamówienie zrealizowała dla Instytutu Polskiego w Londynie. Popularność przyniosły jej jednak dopiero sesje zdjęciowe dla angielskiego magazynu „House&Garden”. Potem informacje o nietypowym zajęciu Merskiej pojawiły się również w prestiżowym „The Worlds of Interiors”, a następnie także w czasopismach m.in. w Brazylii, Włoszech czy Francji. Polka opowiada, że wiele zamówień dostaje także z USA. Jej popisową realizacją jest natomiast pająk przygotowany specjalnie na Festiwal Design w Londynie, który miał 3 metry wielkości i 2 szerokości.


– Teraz czekam, aż na nowo odkryją je Polacy i zaczną robić je sami. Na razie wciąż są niedocenione i kurzą się w skansenach – zauważa w rozmowie z Noizz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.