Polacy największymi farciarzami w Unii. Ceny mieszkań rosną u nas w żółwim tempie

Ceny mieszkań rosną w Polsce najwolniej w całej Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Home Broker i Open Finance
Ceny mieszkań rosną w Polsce najwolniej w całej Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Home Broker i Open Finance Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ceny mieszkań rosną w Polsce najwolniej w całej Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Home Broker i Open Finance. W największych miastach wartość nieruchomości poszła w górę o mniej niż 5 proc.

– Polskie nieruchomości zaczęły drożeć dość niedawno, dopiero w 2017 roku. Co więcej, u nas wzrosty cen nie oderwały się tak mocno od poziomów bezpiecznych jak na Węgrzech, w Irlandii, Czechach, Holandii czy na Islandii – wskazują analitycy w rozmowie z PAP.

We wspomnianych państwach ceny zaczęły już galopować – rosną w tempie kilkunastu procent rocznie, a w skrajnym przypadku Islandii – w ciągu 7 lat wzrosły dwukrotnie.

Gdzie ceny rosną najszybciej?
Dynamika cen jest mocno uzależniona od miasta. Najszybciej drożeją nieruchomości w Bydgoszczy (10,1 proc.), Rzeszowie (7 proc.), Łodzi (6,3 proc.) i Białymstoku (6,2 proc.). Nieco wolniej ceny mieszkań idą w górę w Warszawie (3,5 proc.), Poznaniu (5 proc.) i Gdańsku - 4,5 proc. W niektórych miastach nieruchomości wręcz nieznacznie spadły jak w Krakowie i Katowicach.

Nie zmienia to faktu, że część ekspertów już teraz widzi na rynku nieruchomości rosnącą bańkę spekulacyjną. Tak jak architekt Zbigniew Maćków, który niedawno stwierdził, że Rynek się przegrzewa, bo ludzie widzą w nieruchomościach szansę na bezpieczną inwestycje i zamiast otwierać firmy, kupują mieszkania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.