Jedzmy jaja, póki możemy. Potem nie będzie nas na nie stać

Ceny jaj rosną w zastraszającym tempie. W zeszłym roku płaciliśmy za nie o 1/3 mniej, niż teraz
Ceny jaj rosną w zastraszającym tempie. W zeszłym roku płaciliśmy za nie o 1/3 mniej, niż teraz Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Ceny jaj galopują, choć zdajemy się tego nie zauważać. Mimo wszystko stać nas na kupno coraz mniejszej liczby jajek – najmniejszej od 2012 roku. W ciągu 20 lat ceny tego produktu wzrosły trzykrotnie i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend wyhamował.

Wzrost cen jajek był szczególnie silny w zeszłym roku. Sprzedawcy co rusz musieli zmieniać metki przy wytłoczkach zawierających przysmak w skorupce. A my pod koniec zeszłego roku płaciliśmy za niego aż o jedną trzecią więcej, niż na jego początku.

– Największy wpływ na tegoroczne wydatki świąteczne będzie miał produkt najbardziej kojarzony z Wielkanocą, czyli jaja. Ich ceny, mimo obniżek od świąt Bożego Narodzenia i tak będą o ok. 33 proc. wyższe niż przed rokiem – mówi Marta Skrzypczyk z Banku BGŻ BNP Paribas.

Według wielu specjalistów od handlu, konsumenci mogli jeszcze nie poczuć siły podwyżek, bo paradoksalnie przed samymi świętami jaja mogły być sporo tańsze. Wiele sieci detalicznych przygotowało bowiem zapasy i zorganizowało promocje, by przyciągnąć klientów. Mogło im się to opłacić, bo przy okazji klienci wydali więcej na inne produkty.

Podwyżki cen jaj spowodowały, że za przeciętną pensję (ok. 3310 zł netto) możemy ich dziś kupić 4566. Niby sporo, ale to aż o 948 jaj mniej, niż rok temu – wyliczają specjaliści z Open Finance. Wtedy stać nas było na 5772 sztuki jaj miesięcznie. Obecny wynik jest najgorszym od 2012 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.