Ile pożyje jeszcze Polak? Coraz krócej – te dane niepokoją

Przewidywana długość życia statystycznego Polaka lub Polki spadła. Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko. W porównaniu do 2017 r., pożyje miesiąc krócej.
Przewidywana długość życia statystycznego Polaka lub Polki spadła. Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko. W porównaniu do 2017 r., pożyje miesiąc krócej. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Średnia długość życia Polaków skraca się. Dzisiejszy statystyczny 60-latek przeżyje jeszcze ponad 21 lat. Ale umrze o miesiąc młodziej, niż osoba starsza od niego o rok. Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko.


Dane dotyczące przewidywanej długości życia przedstawił właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ta estymacja dotyczy osób obojga płci. Dzisiejszy 60-latek lub jego rówieśniczka będą żyć jeszcze przez 262,2 miesiąca, czyli ponad 21 lat. Osoba w wieku 65 lat przeżyje jeszcze 218,4 miesiąca, czyli ponad 18 lat.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to źle, ale te dane oznaczają, że statystyczny Polak i Polka umrą młodziej, niż osoby urodzone o rok wcześniej.

To sytuacja wyjątkowa. Do tej pory takie ewenementy miały miejsce jedynie w roku 1991, 1999 i 2015. W każdym innym roku, od początku transformacji ustrojowej, długość życia rodaków konsekwentnie rosła. Obecnie Polki żyją o 6 lat dłużej, niż na początku lat 90., Polacy – 7 lat.

Skrócenie przewidywanej długości życia w Polsce jest efektem bardzo dużej liczby zgonów rodaków. W zeszłym roku opuściło nas aż 403 tysiące osób, to niemal o 4 proc. więcej, niż w roku 2016. Sęk w tym, że przyczyna tak duże liczby zgonów nie jest znana, GUS poda ją dopiero za rok.


Demografowie podkreślają, że przybywa u nas seniorów w wieku 70+. To osoby urodzone w powojennym wyżu demograficznym. Mimo wszystko, nawet biorąc pod uwagę ich liczbę, w zeszłym roku umarło po prostu za dużo Polaków.

– To zagadka. Może wzrosła liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia lub chorób nowotworowych albo na przykład zatruć i urazów. Co mogło być związane z m.in. nagłymi zmianami temperatury i ciśnienia atmosferycznego oraz z zanieczyszczeniami powietrza – twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, cytowany przez Forsal.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.