Ile pożyje jeszcze Polak? Coraz krócej – te dane niepokoją

Przewidywana długość życia statystycznego Polaka lub Polki właśnie spadła. Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko.
Przewidywana długość życia statystycznego Polaka lub Polki właśnie spadła. Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Średnia długość życia Polaków skraca się. Dzisiejszy statystyczny 60-latek przeżyje jeszcze ponad 21 lat. Ale umrze o miesiąc młodziej, niż osoba starsza od niego o roku. Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko.

Dane dotyczące przewidywanej długości życia przedstawił właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ta estymacja dotyczy osób obojga płci. Dzisiejszy 60-latek lub jego rówieśniczka będą żyć jeszcze przez 262,2 miesiąca, czyli ponad 21 lat. Osoba w wieku 65 lat przeżyje jeszcze 218,4 miesiąca, czyli ponad 18 lat.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to źle, ale te dane oznaczają, że statystyczny Polak i Polka umrą młodziej, niż osoby urodzone o rok wcześniej.

To sytuacja wyjątkowa. Do tej pory takie ewenementy miały miejsce jedynie w roku 1991, 1999 i 2015. W każdym innym roku, od początku transformacji ustrojowej, długość życia rodaków konsekwentnie rosła. Obecnie Polki żyją o 6 lat dłużej, niż na początku lat 90., Polacy – 7 lat.

Skrócenie przewidywanej długości życia w Polsce jest efektem bardzo dużej liczby zgonów rodaków. W zeszłym roku opuściło nas aż 403 tysiące osób, to niemal o 4 proc. więcej, niż w roku 2016. Sęk w tym, że przyczyna tak duże liczby zgonów nie jest znana, GUS poda ją dopiero za rok.


Demografowie podkreślają, że przybywa u nas seniorów w wieku 70+. To osoby urodzone w powojennym wyżu demograficznym. Mimo wszystko, nawet biorąc pod uwagę ich liczbę, w zeszłym roku umarło po prostu za dużo Polaków.

– To zagadka. Może wzrosła liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia lub chorób nowotworowych albo na przykład zatruć i urazów. Co mogło być związane z m.in. nagłymi zmianami temperatury i ciśnienia atmosferycznego oraz z zanieczyszczeniami powietrza – twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, cytowany przez Forsal.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.