Ile pożyje jeszcze Polak? Coraz krócej – te dane niepokoją

Przewidywana długość życia statystycznego Polaka lub Polki spadła. Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko. W porównaniu do 2017 r., pożyje miesiąc krócej.
Przewidywana długość życia statystycznego Polaka lub Polki spadła. Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko. W porównaniu do 2017 r., pożyje miesiąc krócej. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Średnia długość życia Polaków skraca się. Dzisiejszy statystyczny 60-latek przeżyje jeszcze ponad 21 lat. Ale umrze o miesiąc młodziej, niż osoba starsza od niego o rok. Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko.


Dane dotyczące przewidywanej długości życia przedstawił właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ta estymacja dotyczy osób obojga płci. Dzisiejszy 60-latek lub jego rówieśniczka będą żyć jeszcze przez 262,2 miesiąca, czyli ponad 21 lat. Osoba w wieku 65 lat przeżyje jeszcze 218,4 miesiąca, czyli ponad 18 lat.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to źle, ale te dane oznaczają, że statystyczny Polak i Polka umrą młodziej, niż osoby urodzone o rok wcześniej.

To sytuacja wyjątkowa. Do tej pory takie ewenementy miały miejsce jedynie w roku 1991, 1999 i 2015. W każdym innym roku, od początku transformacji ustrojowej, długość życia rodaków konsekwentnie rosła. Obecnie Polki żyją o 6 lat dłużej, niż na początku lat 90., Polacy – 7 lat.

Skrócenie przewidywanej długości życia w Polsce jest efektem bardzo dużej liczby zgonów rodaków. W zeszłym roku opuściło nas aż 403 tysiące osób, to niemal o 4 proc. więcej, niż w roku 2016. Sęk w tym, że przyczyna tak duże liczby zgonów nie jest znana, GUS poda ją dopiero za rok.


Demografowie podkreślają, że przybywa u nas seniorów w wieku 70+. To osoby urodzone w powojennym wyżu demograficznym. Mimo wszystko, nawet biorąc pod uwagę ich liczbę, w zeszłym roku umarło po prostu za dużo Polaków.

– To zagadka. Może wzrosła liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia lub chorób nowotworowych albo na przykład zatruć i urazów. Co mogło być związane z m.in. nagłymi zmianami temperatury i ciśnienia atmosferycznego oraz z zanieczyszczeniami powietrza – twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, cytowany przez Forsal.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.